Երևանի քաղաքացիական դատարանում այսօր ավարտվել է Սամվել Շահրամանյանի՝ ընդդեմ Նժդեհ Հովսեփյանի և ԿԳՄՍ նախարարության հայցադիմումի քննությունը։ Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ վճիռ կայացնելու համար։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Շահրամանյանը դիմել էր դատարան՝ պնդելով, որ 9-րդ դասարանի պատմության դասագրքում տեղ գտած նախադասությունը՝ «ԼՂՀ նախագահը ստորագրեց ԼՂՀ լուծարման մասին հրամանագիր», կեղծ է, զրպարտություն և վիրավորանք է։
Դասագրքի համահեղինակ Նժդեհ Հովսեփյանը հիշեցնում է, որ նախադասությունը մեջբերում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի հայտարարությունից. «Իրենց տրամաբանությամբ՝ եթե ես եմ գրել այդ մասին, զրպարտություն է, իսկ եթե այդ մասին ասում է Շահրամանյանը, քաղաքական գործիչներ, Արցախի պաշտոնյաներ և այլն, իրենք կեղծիք չեն տարածում։ Այնպես են ներկայացնում, կարծես դասագրքում այդ մասին միայն մեկ նախադասություն է գրված ու վերջ։ Մինչդեռ այդպես չէ։ Գրված է այն, ինչ փաստ է, ոչ թե մեկնաբանություն։ Ի վերջո, որ ամեն մեկի ուզածով գրվի, ի՞նչ կստացվի։ Դա դասագի՞րք է, հուշագրությու՞ն, թե՞ հանրագիտարան։ Այնպես են ներկայացնում, կարծես դասագրքում այդ մասին միայն մեկ նախադասություն է գրված ու վերջ։ Մինչդեռ այդպես չէ»։
Դատական նիստից հետո Շահրամանյանը չպատասխանեց հարցերին, փոխարենը փաստաբան Ռոման Երիցյանն ասաց՝ Արցախի Հանրապետության իրավական համակարգում գոյություն չունի որևէ իրավական ակտ, ըստ որի Արցախի Հանրապետությունը լուծարված է։
Ըստ Նժդեհ Հովսեփյանի, սա քաղաքական ճնշման փորձ է, որ օրինակ լինի՝ որևէ մեկը չհանդգնի այս հարցերի մասին գրել. «Հայցվորի ելույթից հասկացա, որ իրենք սոսկ ուզում են, որ իրենց ուզած բառերով ու մտքերով գրված լինի տեքստը։ Սա արդեն պատմագիտական վեճ է, ոչ թե դատաքննության առարկա։
Սա քաղաքական ճնշման փորձ է, որ օրինակելի լինի, որ որևէ մեկը չհանդգնի այս հարցերի մասին գրել։ Իսկ եթե շփոթվի ու գրի՝ կա՛մ իրենց ուզածով գրի, կա՛մ մղոններով փախչի այս թեմաներից, որ դատարանում չհայտնվի»։

It's an attempt to pressure someone not to write about these topics (VIDEO)
The Yerevan Civil Court has completed the examination of Samvel Shahramanyan's lawsuit against Nzhdeh Hovsepyan and the Ministry of Education, Science and Culture today. The court has retired to the consultation room to make a verdict.
Let us recall that Samvel Shahramanyan had appealed to the court, claiming that the sentence in the 9th-grade history textbook, "The President of the Nagorno-Karabakh Republic signed a decree on the dissolution of the Nagorno-Karabakh Republic," is false, slanderous, and insulting.
Nzhdeh Hovsepyan, a co-author of the textbook, notes that the sentence is a quotation from the Artsakh Information Headquarters' statement. "According to their logic, if I wrote about it, it is slander, and if Shahramanyan, politicians, Artsakh officials, etc., say about it, they are not spreading falsehood. They present it as if only one sentence is written about it in the textbook, and that's it. Meanwhile, it is not so. What is written is what is a fact, not an interpretation. After all, if everyone writes what they want, what will happen? Is it a textbook, a memoir, or an encyclopedia? They present it as if there is only one sentence about it in the textbook, and that's it. While that's not the case."
After the court hearing, Shahramanyan did not answer questions; instead, attorney Roman Yeritsyan stated that no legal act in the Republic of Artsakh's legal system would dissolve the Republic of Artsakh.
According to Nzhdeh Hovsepyan, this is an attempt at political pressure to set an example so that no one dares to write about these issues. "I understood from the plaintiff's speech that they just want the text to be written with the words and thoughts they want. This is already a historical dispute, not a subject of a court hearing.
This is an attempt at political pressure to set an example so that no one dares to write about these issues. "And if he gets confused and writes, he will either write what they want, or run away from these topics for miles so as not to appear in court."