Քննարկել են COP17-ի կազմակերպչական ու օրակարգային հարցերը
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն.Գ. պարոն Նիկոլա Նիկոլովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) կազմակերպչական և օրակարգային հարցերը։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն կգործադրի առավելագույն ջանքեր՝ ապահովելու, որ համաժողովը դառնա բնապահպանության ոլորտում կարևոր որոշումների կայացման, ինչպես նաև միջազգային օրակարգում առաջնահերթությունների ամրապնդման և ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման արդյունավետ հարթակ։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ոլորտային այլ հարցերի։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են ջրային ռեսուրսների կառավարման ուղղությամբ համագործակցության խորացման, կլիմայական քաղաքականությունների իրականացման շրջանակում փորձի փոխանակման, ինչպես նաև համատեղ նախաձեռնությունների և կարողությունների զարգացման հնարավորությունները։
Կարևորվել է երկկողմ գործընկերության ընդլայնումը՝ հատկապես կայուն զարգացման, հարմարվողականության և շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղություններով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ երկխոսությունն ու աշխատանքային համագործակցությունը՝ փոխշահավետ ծրագրերի առաջմղման և գործնական արդյունքների ապահովման նպատակով։

Министр окружающей среды Амбарцум Матевосян провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Болгария в Республике Армения, Его Превосходительством господином Николой Николовым.
В ходе встречи стороны обсудили организационные вопросы и пункты повестки 17-й конференции Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17). Министр отметил, что Армения последовательно приложит максимум усилий, чтобы конференция стала эффективной площадкой для принятия важных решений в сфере охраны природы, а также для закрепления приоритетов в международной повестке и разработки стратегических документов.
В ходе беседы были затронуты и другие профильные вопросы. В частности, обсуждались возможности углубления сотрудничества в области управления водными ресурсами, обмена опытом в рамках реализации климатической политики, а также перспективы совместных инициатив и развития потенциала.
Была подчеркнута важность расширения двустороннего партнерства, особенно в направлениях устойчивого развития, адаптации и охраны окружающей среды.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность продолжать эффективный диалог и рабочее сотрудничество с целью продвижения взаимовыгодных программ и обеспечения практических результатов