Քննարկել են COP17-ի կազմակերպչական ու օրակարգային հարցերը
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն.Գ. պարոն Նիկոլա Նիկոլովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) կազմակերպչական և օրակարգային հարցերը։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն կգործադրի առավելագույն ջանքեր՝ ապահովելու, որ համաժողովը դառնա բնապահպանության ոլորտում կարևոր որոշումների կայացման, ինչպես նաև միջազգային օրակարգում առաջնահերթությունների ամրապնդման և ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման արդյունավետ հարթակ։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ոլորտային այլ հարցերի։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են ջրային ռեսուրսների կառավարման ուղղությամբ համագործակցության խորացման, կլիմայական քաղաքականությունների իրականացման շրջանակում փորձի փոխանակման, ինչպես նաև համատեղ նախաձեռնությունների և կարողությունների զարգացման հնարավորությունները։
Կարևորվել է երկկողմ գործընկերության ընդլայնումը՝ հատկապես կայուն զարգացման, հարմարվողականության և շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղություններով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ երկխոսությունն ու աշխատանքային համագործակցությունը՝ փոխշահավետ ծրագրերի առաջմղման և գործնական արդյունքների ապահովման նպատակով։

They discussed organizational and agenda issues of COP17
Minister of Environment Hambardzum Matevosyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to the Republic of Armenia, H.E. Mr. Nikola Nikolov.
During the meeting, the parties discussed the organizational and agenda issues of the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17). The Minister noted that Armenia will consistently make every effort to ensure that the conference becomes an effective platform for making important decisions in environmental protection, as well as for strengthening priorities on the international agenda and developing strategic documents.
Other sectoral issues were also touched upon during the conversation. In particular, the opportunities for deepening cooperation in water resources management, exchange of experience within the framework of implementing climate policies, as well as joint initiatives and capacity development were discussed.
The expansion of bilateral partnership was emphasized, particularly in sustainable development, adaptation, and environmental protection.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their willingness to continue productive dialogue and to work together to promote mutually beneficial programs and ensure practical results.