Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնում է․
Starlink-ն ավելի քան 100 տերմինալ կնվիրի՝ ՀՀ հեռավոր համայնքների դպրոցներում ինտերնետ հասանելիությունը բարելավելու նպատակով։
2025 թվականը ԲՏԱ նախարարության համար նշանավորվեց մի շարք կարևոր նվաճումներով: Տարվա ձեռքբերումներից մեկը Starlink ծառայությունների պաշտոնական մեկնարկն էր Հայաստանում. թվային ենթակառուցվածքների նոր մակարդակ՝ անվտանգ և որակյալ կապի ապահովմամբ, արագ և հուսալի արբանյակային ինտերնետ՝ քաղաքներից մինչև
ամենահեռավոր գյուղերն ու դժվարամատչելի շրջանները։
Այսօր հատկապես ուրախ եմ նշել, որ ամերիկյան ընկերության հետ արդյունավետ համագործակցության և երկխոսության շնորհիվ Starlink-ը Հայաստանի՝ հիմնականում հեռավոր և դժվար հասանելի համայնքներում գտնվող դպրոցներին ավելի քան 100 տերմինալ նվիրաբերելու որոշում է կայացրել: Այս նախաձեռնությունը զգալիորեն կբարելավի կապի ապահովումը, կնպաստի թվային ներառմանը և կապահովի առցանց կրթության հասանելիությունը հազարավոր աշակերտների համար։
Դե ինչ, թող որ անցնող տարվա ընթացքում մեր աշխատանքի արդյունքում գրանցած հաջողությունները լինեն այն ամուր հիմքը, որի վրա 2026-ին կկառուցենք նորանոր նվաճումներ մեր պետության համար։

Министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян сообщает:
Starlink подарит более 100 терминалов для улучшения доступа к интернету в школах отдаленных общин РА.
2025 год ознаменовался для Министерства ВТП рядом важных достижений. Одним из успехов года стал официальный запуск услуг Starlink в Армении: новый уровень цифровой инфраструктуры с обеспечением безопасной и качественной связи, быстрый и надежный спутниковый интернет — от городов до самых отдаленных сел и труднодоступных районов.
Сегодня мне особенно приятно отметить, что благодаря эффективному сотрудничеству и диалогу с американской компанией, Starlink принял решение подарить более 100 терминалов школам Армении, находящимся в основном в отдаленных и труднодоступных общинах. Эта инициатива значительно улучшит обеспечение связью, будет способствовать цифровой интеграции и обеспечит доступ к онлайн-образованию для тысяч учеников.
Что ж, пусть успехи, зафиксированные в результате нашей работы в уходящем году, станут тем прочным фундаментом, на котором в 2026 году мы построим новые достижения для нашего государства.