Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ ինքնիշխանության դեմ կոչերի մասին քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի փաստաբանը՝ Արամայիս Հայրապետյանը հայտնել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով որոշում է կայացվել Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ մեղսագրված արարքը չկատարելու հիմքով։
Նույն որոշմամբ որոշվել է նաև Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում չհարուցել մեղսագրված արարքը չկատարելու հիմքով։
Խոսքը «Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր» հնչեցնելու, ինչպես նաև՝ «Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելու» մեղադրանքի մասին է։

Адвокат бывшего мэра Гюмри Вардана Гукасяна — Арамаис Айрапетян — сообщил, что в рамках уголовного производства, расследуемого в Следственном комитете РА, принято решение прекратить публичное уголовное преследование в отношении Вардана Гукасяна по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса РА на основании несовершения инкриминируемого деяния.
Тем же решением постановлено не возбуждать публичное уголовное преследование в отношении Вардана Гукасяна по пункту 2 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса РА на основании несовершения инкриминируемого деяния.
Речь идет об обвинениях в «Публичных призывах, направленных на захват власти, нарушение территориальной целостности или насильственное свержение конституционного строя», а также в «Публичных выступлениях, направленных на разжигание или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды, а также распространении материалов или предметов в этих целях».