Ճանապարհաշինությունից մինչև էներգետիկա. ՏԿԵ նախարարության 2025թ. կարևոր իրադարձությունները
2025 թվականին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության գործունեության մեջ առանձնացել են մի շարք կարևոր ձեռքբերումներ՝ ճանապարհաշինությունից մինչև էներգետիկա և կրթական ենթակառուցվածքներ:
Ճանապարհային ոլորտում իրականացված աշխատանքների շնորհիվ հիմնանորոգվել, վերակառուցվել և կառուցվել է ընդհանուր 500 կմ ճանապարհ․ այս մասին Radar Armenia-ի գրավոր հարցմանը պատասխանել են նախարարությունից:
Էներգետիկայի բնագավառում էլ առաջընթաց է գրանցվել: ՀՀ էներգետիկ համակարգի զարգացման ռազմավարական ծրագրով (մինչև 2040 թ.) նախատեսվում էր մինչև 2030 թ. ունենալ գումարային 1000 ՄՎտ հզորությամբ արևային կայաններ: 2025 թ. դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ էներգահամակարգին միացված արևային կայանների ընդհանուր հզորությունը կազմել է 1062,8 ՄՎտ՝ գերազանցելով նպատակային ցուցանիշը:
Օդային հաղորդակցության ոլորտում կարևոր զարգացում է եղել Wizz Air ավիաընկերության գործունեության ընդլայնումը: Հոկտեմբերին ընկերությունը բազավորվել է Հայաստանում՝ Երևանի «Զվարթնոց» և Գյումրու օդանավակայաններում, ինչը նպաստել է նոր ուղղությունների բացմանը և ավիաշուկայի ակտիվացմանը:
Մեկ այլ նշանակալի իրադարձություն է «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակներում կրթական օբյեկտների նորոգումը, կառուցումը և վերակառուցումը: Ծրագրի իրականացումը շարունակվում է, և նախատեսվում է ավարտել 2026 թ.:
Նախարարությունից տեղեկացրել են նաև, որ 2025 թ. ընթացքում իրականացվել են 61,8 մլրդ դրամի սուբվենցիոն աշխատանքներ: Այս թիրախային ծրագրերի շնորհիվ բարելավվում են համայնքային ենթակառուցվածքները՝ դրականորեն ազդելով համայնքների և բնակիչների կյանքի որակի վրա:

From road construction to energy: Important events of the Ministry of Transport and Communications in 2025
In 2025, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia achieved several vital milestones across road construction, energy, and educational infrastructure.
Thanks to work in the road sector, a total of 500 km of roads were renovated, reconstructed, and built. The ministry responded to Radar Armenia's written inquiry about this.
Progress has also been recorded in the energy sector. The Strategic Plan for the Development of the Energy System of the Republic of Armenia (until 2040) targets 1000 MW of solar capacity by 2030. As of December 1, 2025, the total capacity of solar plants connected to the energy system stood at 1062.8 MW, exceeding the target.
A significant development in air communications was Wizz Air's expansion of its operations. In October, the company expanded its operations in Armenia at Yerevan's Zvartnots and Gyumri airports, contributing to the launch of new routes and the activation of the aviation market.
Another significant event is the renovation, construction, and reconstruction of educational facilities under the "300 Schools, 500 Kindergartens" program. The program's implementation is ongoing and scheduled for completion in 2026.
The ministry also reported that 61.8 billion drams worth of subsidy work was implemented during 2025. Thanks to these targeted programs, community infrastructure is being improved, positively affecting the quality of life of communities and residents.