Ինչպես են Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը նշել ՌԴ-ում. ցարական ժամանակներից մեր օրեր
Դարեր շարունակ ձմեռային գլխավոր տոնը Ռուսաստանում Սուրբ Ծնունդն էր։ Ամանորը կարծես լուծվում էր այդ մեծ իրադարձության մեջ։ Խորհրդային տարիներին, գաղափարական պատճառներով, Սուրբ Ծնունդը մոռացության մատնվեց, և մնաց միայն Ամանորը։ Վերջին տասնամյակներում աստիճանաբար վերադառնում են Քրիստոսի Ծննդյան տոնին, որպես տարվա կարևորագույն տոներից մեկի։
Սուրբ Ծնունդը ցարական Ռուսաստանում
Ցարական Ռուսաստանում սուրբծննդյան տոնախմբությունները սկսվում էին գիշերային ժամերգությունից հետո, որն անցկացվում էր երկրի բոլոր եկեղեցիներում։ Առաջին հերթին տոնը շքեղ ընթրիք էր և սուրբծննդյան պարահանդես։ Հաճախ խաղում էին լոտո՝ խաղարկելով թանկարժեք նվերներ։ Տոնակատարությունն ուղեկցվում էր բենգալական կրակների այրմամբ, պայթուցիկների ձայներով, պարերով, խաղերով և խմբապարերով։ Նոր տարվա եղևնին զարդարելու և նրա շուրջը խմբապար վարելու ավանդույթը հայտնվեց ավելի ուշ։
Նոր տարվա եղևնին՝ Պետրոս Առաջինից մինչև մեր օրեր
Եվրոպական Նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան ավանդույթները Ռուսաստան բերեց Պետրոս Առաջինը՝ իր բարեփոխումների հետ։ Եվրոպայում եղևնիները սկսել էին զարդարել դեռևս 16-րդ դարից։ 20-րդ դարի առաջին երրորդում Ռուսաստանում եղևնիները հայտնվեցին արգելքի տակ. նախ, Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ Սուրբ Սինոդի որոշմամբ, որպես «գերմանական ավանդույթ», ապա՝ ԽՍՀՄ սկզբնական շրջանում՝ որպես «բուրժուական անցյալի մնացուկ»։ Միայն 1936 թվականից խորհրդային քաղաքացիներն ազատորեն կարող էին տանը տեղադրել և զարդարել կանաչ գեղեցկուհիներին։
Ամանորը ԽՍՀՄ-ում. կուրանտներ, շամպայն և մանդարիններ
Պատշգամբում սառած մանդարինների հոտը, կենդանի եղևնու բույրը, բարձր բաժակներում շամպայնի փրփուրը, հեռուստացույցից հնչող ուրախ երգերը, «մայրաքաղաքային» աղցանի և շոկոլադե կոնֆետների համը… Այս ամենը ծանոթ է բոլոր նրանց, ովքեր հիշում են, թե ինչպես էին Խորհրդային Միությունում դիմավորում Ամանորը։ Հազարավոր տներում՝ ամբողջ հսկայական երկրով մեկ, տոնը նշում էին նույն կերպ. անպայման կենացներ, նույն ֆիլմերով, «Երկնագույն կրակ» երաժշտական հաղորդմամբ։ Եվ, իհարկե, Ձմեռ Պապն ու Ձյունանուշը, որոնք ամբողջ նախատոնական շաբաթվա ընթացքում անխոնջ շնորհավորում էին երեխաներին և մեծ, գունեղ պարկով բերում նվերներ՝ հիմնականում գեղեցիկ տուփերով քաղցրավենիք։

Как отмечали Новый год и Рождество в России: от царских времен до наших дней
На протяжении веков главным зимним праздником в России было Рождество. Новый год словно растворялся в этом великом событии. В советские годы по идеологическим причинам Рождество было предано забвению, и остался только Новый год. В последние десятилетия празднование Рождества Христова постепенно возвращается как один из важнейших праздников года.
Рождество в царской России
В царской России рождественские торжества начинались после ночного богослужения, которое проводилось во всех храмах страны. В первую очередь праздник представлял собой пышный ужин и рождественский бал. Часто играли в лото, разыгрывая дорогие подарки. Празднование сопровождалось зажжением бенгальских огней, звуками хлопушек, танцами, играми и хороводами. Традиция наряжать новогоднюю елку и водить вокруг нее хороводы появилась позже.
Новогодняя елка: от Петра Первого до наших дней
Европейские традиции Нового года и Рождества привез в Россию Петр Первый вместе со своими реформами. В Европе елки начали украшать еще в XVI веке. В первой трети XX века елки в России оказались под запретом: сначала в годы Первой мировой войны по решению Святейшего Синода как «немецкая традиция», а затем в начальный период СССР как «пережиток буржуазного прошлого». Только с 1936 года советские граждане смогли свободно устанавливать и украшать дома зеленых красавиц.
Новый год в СССР: куранты, шампанское и мандарины
Запах мандаринов, подмороженных на балконе, аромат живой ели, пена шампанского в высоких бокалах, веселые песни из телевизора, вкус салата «Оливье» (столичный) и шоколадных конфет… Все это знакомо тем, кто помнит, как встречали Новый год в Советском Союзе. В тысячах домов по всей огромной стране праздник отмечали одинаково: обязательные тосты, одни и те же фильмы, музыкальная передача «Голубой огонек». И, конечно же, Дед Мороз и Снегурочка, которые всю предпраздничную неделю неустанно поздравляли детей и приносили подарки в большом красочном мешке — в основном сладости в красивых коробках.