Ձմռանը պատրաստվելիս մի մոռացեք ընտանի կենդանիների մասին
Ձմեռը վտանգներ է ներկայացնում ինչպես մարդկանց, այնպես էլ ընտանի կենդանիների համար, ուստի կենդանատերերը պետք է միջոցներ ձեռնարկեն իրենց կենդանիներին ցրտահարությունից պաշտպանելու համար։
• Ծանոթանալ վտանգավոր ցածր ջերմաստիճանների ազդեցությանը
• Գնել կլիմայակայուն պարագաներ
• Ունենալ անհրաժեշտ պաշար
Ինչպես նախապատրաստվում եք ձեր երեխաների համար, այնպես էլ նախապատրաստվեք՝  կենդանիների համար,- նշում է ամերիկյան անասնաբուժական ասոցիացիայի նախագահ Մայքլ Բեյլինը։ Կարևոր է ճանաչել հիպոթերմիայի և ցրտահարության նշանները, խուսափել հակասառեցուցիչներից ու քիմիական նյութերի օգտագործումից։
Խորհուրդներ
• Կենդանիներին պահել տաք և  անվտանգ
• Հետևել եղանակային փոփոխություններին
• Օգտագործել ցրտահարության դեմ պաշտպանիչ պարագաներ
Կենդանիների մորթու պատշաճ խնամքը կարևոր է, սակայն մորթու սափրելը, կտրելը կամ խճճված լինելը կարող է խանգարել ցածր ջերմաստիճաններին դիմակայելուն։

Winter poses dangers for both people and pets, so pet owners should take steps to protect their pets from the cold.
- Learn about the effects of dangerously low temperatures
- Buy weatherproof gear
- Have the necessary supplies
Prepare for your pets just as you would for your children, says Michael Beilin, president of the American Veterinary Medical Association. It’s essential to recognize the signs of hypothermia and frostbite and to avoid using antifreeze and chemicals.
Tips
- Keep your pets warm and safe.
- Monitor the weather
- Use protective gear against frostbite.
Proper care for your pet’s fur is essential, but shaving, clipping, or matting their fur can make it less resistant to cold temperatures.