Ինչ պայմաններով կարող են կույր քաղաքացիները օգտվել բանկային քարտերից
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, որ բանկերը կույր քաղաքացիներին քարտեր չեն տրամադրում։ Radar Armenia-ն կենտրոնական բանկից հետաքրքրվեց՝ այդ պարագայում կույրերին քարտ տրամադրելու հարցում ի՞նչ կարգավորումներ կան։
«Բանկերն իրենց ծառայությունները մատուցելիս ուղղորդվում են օրենսդրությամբ։ Կույրերի հետ գրավոր գործարք կնքելիս նրանք պարտավոր են պահանջել երրորդ անձի և նոտարի ներգրավվածություն»,-Radar Armenia-ի գրավոր հարցմանը ի պատասխան ասացին կենտրոնական բանկից։
Ըստ բանկի տեղեկության՝ տվյալ խնդիրների կարգավորման նպատակով բանկերը փորձում են քաղաքացիների համար գտնել երկուստեք ընդունելի մոտեցումներ՝ առաջնորդվելով քաղաքացիական օրենսգրքի և «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթներով։ «Ըստ որոնց՝ սպասարկումն իրականացվում է խնամակալության և հոգաբարձության մարմնի կողմից վավերացված պատրոնաժ (օգնական) սահմանելու վերաբերյալ որոշման կամ նոտարի կողմից վավերացված լիազորագրի հիման վրա»,-նշեցին ԿԲ-ից։
Համաձայն քաղաքացիական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 4-րդ մասի՝ «եթե քաղաքացին ֆիզիկական արատի, հիվանդության կամ անգրագիտության պատճառով չի կարող իր ձեռքով ստորագրել, ապա նրա խնդրանքով գործարքը կարող է ստորագրել այլ քաղաքացի։ Վերջինիս ստորագրությունը պետք է վավերացնի նոտարը կամ նման նոտարական գործողություն կատարելու իրավունք ունեցող այլ պաշտոնատար անձ՝ նշելով այն պատճառները, որոնց ուժով գործարք կնքողը չի կարողացել այն ստորագրել»։
Radar Armenia-ն նաև փորձեց պարզել՝ այդ քարտերը սովորակա՞ն են, թե՞ կույրերի համար հատուկ հարմարեցված (օրինակ՝ համապատասխան Բրայլի գրով)։ Կենտրոնական բանկից շեշտեցին, որ կույրերի բանկային սպասարկման հարցը քննարկվում է կառավարության գործընկերների, այդ թվում՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ՝ համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման տեսանկյունից։
«Քննարկումների արդյունքում կենտրոնական բանկը հանդես է եկել առաջարկներով՝ ֆինանսական համակարգից օգտվելու համար հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առավել բարենպաստ և մատչելի պայմաններ ապահովելու առումով, որոնց համաձայնեցումը և ներդրումը հնարավոր կլինի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համակարգմամբ»։
Ինչպես նշվում է, ֆինանսական համակարգը որդեգրել է սպառողակենտրոն քաղաքականություն և իր հնարավորությունների սահմաններում մշտապես ձգտում է բարելավել բոլոր խմբերի քաղաքացիների հասանելիությունն ու սպասարկման որակը՝ մասնավորապես թվային և հեռավար սպասարկման, հեռավար նույնականացման գործիքների և այլ համապատասխան լուծումների միջոցով։ «Ներառականության արդյունավետությունը կախված է լիազոր մարմինների կողմից միասնական ստանդարտների ձևավորումից և ստանդարտների համատարած կիրառումից, որպեսզի ապահովվի համահունչ մոտեցում բոլոր ոլորտներում (այդ թվում՝ առողջապահություն, կրթություն, սոցիալական ծառայություններ, տրանսպորտ, հանրային ծառայություններ և այլն)»,-հայտնեցին ԿԲ-ից։

Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan announced that banks do not issue cards to blind citizens. Radar Armenia asked the Central Bank which regulations govern the issuance of cards to blind citizens in this case.
"Banks are guided by legislation when providing their services. When concluding a written transaction with blind people, they are obliged to require the involvement of a third party and a notary," the Central Bank said in response to Radar Armenia's written inquiry.
According to the bank, to resolve these issues, banks are seeking mutually acceptable approaches for citizens, guided by the provisions of the Civil Code and the RA Law "On Notary". "According to which, the service is provided based on a decision on the appointment of a patronage (assistant) certified by the guardianship and trusteeship body or a power of attorney certified by a notary," the CB noted.
According to Article 296, Part 4 of the Civil Code, "if a citizen cannot sign with his own hand due to a physical disability, illness, or illiteracy, another citizen may sign the transaction at his request. The latter's signature must be certified by a notary or another official authorized to perform such a notarial act, indicating the reasons by virtue of which the person concluding the transaction was unable to sign it."
Radar Armenia also sought to determine whether these cards are standard or specially adapted for the blind (e.g., with appropriate Braille). The Central Bank emphasized that the issue of banking services for blind people is being discussed with government partners, including the Ministry of Labor and Social Affairs, with a view to implementing relevant legislative amendments.
"As a result of the discussions, the Central Bank has made proposals to ensure more favorable and accessible conditions for persons with disabilities to use the financial system, the coordination and implementation of which will be possible under the coordination of the Ministry of Labor and Social Affairs."
As noted, the financial system has adopted a consumer-centric policy and, within its capabilities, constantly strives to improve the accessibility and quality of service for all groups of citizens, in particular through digital and remote services, remote identification tools, and other relevant solutions. "The effectiveness of inclusion depends on the formation of common standards by authorized bodies and the widespread application of standards to ensure a coherent approach in all areas (including healthcare, education, social services, transport, public services, etc.)," the Central Bank said.