ՀՀ ողջ տարածքում ջերմաստիճանը կնվազի 8-10 աստիճանով. Սուրենյան
ՇՄ նախարարության հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի փոխտնօրեն Գագիկ Սուրենյանը հայտնել է, որ հունվարին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը կանխատեսվում է նորմայից 1-2 աստիճանով բարձր, իսկ տեղումների քանակը կլինի նորմայի սահմաններում։
Ըստ Սուրենյանի՝ սպասվում է նորմայից մի փոքր տաք և բավարար տեղումներով հունվար. «Հունվարին իրարամերժ ջերմային ֆոն է կանխատեսվում։ Հունվարի առաջին տասնօրյակում երկիրը գտնվելու է արկտիկական ցուրտ հոսանքների ազդեցության գոտում, հատկապես՝ հունվարի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում»: Այդ օրերին հանրապետության ողջ տարածքում ջերմաստիճանը կնվազի 8-10 աստիճանով։
«Այդ հոսանքը կմնա մինչև հունվարի 8-ը ներառյալ։ Հունվարի երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներում հիմնականում կգերակշռեն հարավ-արևմուտքից  ներթափանցող արևադարձային տաք հոսանքները»,-նշել է նա։

Заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Министерства окружающей среды Гагик Суренян сообщил, что в январе среднемесячная температура воздуха прогнозируется на 1–2 градуса выше нормы, а количество осадков будет в пределах нормы.
По словам Суреняна, ожидается январь чуть теплее нормы и с достаточным количеством осадков: «В январе прогнозируется противоречивый температурный фон. В первой декаде января страна будет находиться в зоне влияния арктических холодных течений, особенно в период с 3 по 4 января». В эти дни на всей территории республики температура понизится на 8–10 градусов.
«Этот поток сохранится до 8 января включительно. Во второй и третьей декадах января будут преобладать в основном проникающие с юго-запада тропические теплые потоки», — отметил он.