Համակարգչային խարդախությամբ հափշտակել է 3.3 մլն դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել անձի կողմից համակարգչային խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Մ.Ա.-ն 2021 թվականի հունիսի 24-ից մինչև 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հանցավոր ճանապարհով ֆինանսական միջոցներ ձեռք բերելու նպատակով ապօրինի հասանելիություն է ստացել տարբեր կայքերում գրանցված խաղային և վճարահաշվարկային կազմակերպությունում գրանցված հաշվառման հաշիվներին և համակարգչային տվյալը մուտքագրելու միջոցով հափշտակել է անձանց խաղային հաշիվներին և կցված բանկային քարտերին առկա ընդհանուր՝ 3 մլն 398 հզր 350 ՀՀ դրամ գումարը:
Այնուհետև, Մ.Ա.-ն հափշտակված գումարը ելքագրումների կամ խաղային պարտությունների տեսքով փոխանցել է տարբեր կայքերում այլ անձանց անվամբ գրանցված և իր կողմից փաստացի կառավարվող խաղային, էլեկտրոնային դրամապանակների հաշիվներին՝ ստանալով դրանք տնօրինելու հնարավորություն:
Բացի այդ, Մ.Ա.-ն հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարների ծագման աղբյուրը և իրական բնույթը թաքցնելու նպատակով՝ մշակված հանցավոր գործողությունների կիրառմամբ մի շարք անձանց՝ իր կողմից կառավարվող հաշիվներից մյուս հաշիվներին փոխանցելու, նոր հաշվում առաջացած գումարը որպես խաղադրույքի արդյունքում առաջացող հաղթանակ ցուցադրելով, խաղադրույքներով և կանխիկացումներով կատարել է փողերի լվացում:
Մ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը) և 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փողերի լվացումը):

В ходе предварительного следствия по уголовному производству, инициированному в управлении по киберпреступлениям и преступлениям в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены фактические данные о совершении лицом компьютерного мошенничества и отмывания денег.
В частности, М.А. в период с 24 июня 2021 года по 15 ноября 2022 года с целью приобретения финансовых средств преступным путем получил незаконный доступ к учетным записям, зарегистрированным в игровых и расчетно-платежных организациях на различных сайтах. Посредством ввода компьютерных данных он похитил средства, находившиеся на игровых счетах лиц и привязанных к ним банковских картах, на общую сумму 3 млн 398 тыс. 350 драмов РА.
Затем М.А. переводил похищенную сумму в виде выплат или игровых проигрышей на счета игровых и электронных кошельков, зарегистрированных на имена других лиц на различных сайтах, но фактически управляемых им самим, получая возможность распоряжаться ими.
Кроме того, с целью сокрытия источника происхождения и истинного характера средств, полученных преступным путем, М.А. совершал отмывание денег. Используя разработанные преступные схемы, он переводил средства со счетов одних лиц на другие счета, находящиеся под его управлением, представляя появившуюся на новом счету сумму как выигрыш в результате ставки, и осуществлял обналичивание.
В отношении М.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 257 (Компьютерное хищение в крупных размерах) и части 1 статьи 296 (Отмывание денег) Уголовного кодекса РА.
Уголовное производство с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и передаче в суд для рассмотрения по существу.