Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ Կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարությունն ընդունել է «Ապահովագրական փաթեթը ձևավորելու, դրանում փոփոխություններ և լրացումներ իրականացնելու կարգը, դրանում ընդգրկված հատուցման ենթակա (այդ թվում` համավճարով) բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների ցանկերը հաստատելու մասին» որոշում։
Ինչպես նշել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, չզեկուցվող հարցերի փաթեթով ընդունվել են Կառավարության ևս 10 որոշումներ, որոնք կկազմեն առողջության ապահովագրության առաջին փուլի մեկնարկի համար անհրաժեշտ ենթաօրենսդրական բազան։ Նախարարը տեղեկացրել է, որ օրենքն արդեն ստորագրվել և հրապարակվել է։ Ըստ առողջապահության նախարարի՝ Կառավարության որոշումներով սահմանվում են բժշկական կենտրոնների և դեղատների հետ կնքվող պայմանագրերի օրինակելի ձևերը, ապահովագրության շրջանակում նրանց կողմից մատուցված ծառայությունների փոխհատուցման կարգերը։ Ընդունվել է նաև Առողջության ապահովագրության հիմնադրամի ստեղծման մասին որոշում, հիմնադրամը կստեղծվի առաջիկա երկու օրերի ընթացքում։ Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել է, որ անցումային փուլում նախապատրաստական աշխատանքները կիրականացնի Առողջապահության նախարարությունը և պետական առողջապահական գործակալությունը, մինչև հիմնադրամը երկու ամիսների ընթացքում ամբողջությամբ կստանձնի համակարգի գործառույթները։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ սահմանվել են նաև դեղորայքի ցանկերը, թե ինչից են քաղաքացիները կարողանալու օգտվել․ «Թե՛ ծառայությունների ցանկերը, թե՛ դեղորայքի ցանկերը հրապարակված են: Ուզում եմ ասել, որ ԱՐՄԵԴ հավելվածն արդեն իսկ թարմացված տարբերակով առկա է: Խնդրում եմ, որ մեր քաղաքացիներն այն ներբեռնեն, որպեսզի տեղեկացված լինեն իրենց կարգավիճակի մասին»։
Այս որոշումների փաթեթի ընդունմամբ 2026 թվականի հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը մտնում է ուժի մեջ:
Հաջորդիվ ներկայացվել են այն խմբերը, որոնք առաջին փուլով են ընդգրկվելու առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգում: Ըստ այդմ՝ այդ խմբերն են մինչև 18 տարեկանները, 65+ տարեկանները, 200 հազար դրամից ավելի ստացողները, հաշմանդամության կարգ ունեցողները, սոցիալական անապահովության համակարգում ընդգրկվածները, զոհված զինծառայողների ընտանիքները: Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ այս խմբերը ընդհանուր ներառում են 1 մլն 6 հազար մարդու:
Անդրադառնալով որոշումներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրել է, որ այս հարցը երկար է քննարկվել և ի վերջո որոշվել է՝ ինչ որ կետից այն սկսել․ «Երբեմն իդեալի ձգտումը բերում է անգործության։ Իդեալի մղումից պետք է հրաժարվել, որովհետև դա անընդհատ տանում է փակուղիներ կամ գցում է միֆերի մեջ»։ Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ ցանկացած բարեփոխում մինչ չհանդիպի իր պրոբլեմին, կենդանություն չի ստանալու: Ըստ այդմ՝ լինելու են աշխատանքային, կազմակերպչական, տեխնիկական խնդիրներ։ «Այսինքն՝ համակարգ ենք ներդնում, և համակարգն ինքն էլ պետք է ադապտացվի, և ադապտացվելու է որոշակի սխալների և բացթողումների արդյունքում»,-ասել է վարչապետը:
Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է հանրությանը՝ խնդրելով 2026 թ․ հունվարի 1-ից առողջապահական հիմնարկները «չգրոհել»․ «Պետք չէ հունվարի 1-ից գրոհ ձեռնարկել առողջապահական համակարգի վրա, որովհետև ո՛չ բժշկական կենտրոններն են փախչելու, ո՛չ Կառավարությունն է փախչելու, ո՛չ պոլիկլինիկաները, և պետք է կառավարել»։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաև, որ առողջապահության նախարարությունը համակարգի գործարկումից հետո, կաշխատի արտակարգ ռեժիմով, և՛ Կառավարության, և՛ նախարարության մակարդակով օպերատիվ խմբեր են ձևավորվել: Ավելին՝ հունվարի 5-ին առողջապահության նախարարությունում կամփոփվեն 2025 թ․ առաջնահերթությունների կատարման արդյունքները:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև առողջ ապրելակերպի խթանման և խրախուսիչ մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։ Վարչապետը նշել է նաև, որ առողջ ապրելակերպը պետք է լինի ոչ միայն ցանկալի, այլև շահավետ՝ արտահայտված կոնկրետ բոնուսներով, հնարավորություններով և խթաններով։ Այդ համատեքստում Երկրի ղեկավարն ընդգծել է նաև առողջ ապրելակերպի ենթակառուցվածքների հասանելիությունը մարզերում։

Не нужно с 1 января штурмовать систему здравоохранения: премьер-министр
Сегодня состоялось очередное заседание Правительства РА под председательством премьер-министра Никола Пашиняна.
Правительство приняло решение «О порядке формирования страхового пакета, внесения в него изменений и дополнений, утверждении перечней услуг медицинской помощи и обслуживания, подлежащих возмещению (в том числе с сооплатой), включенных в него».
Как отметила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, в пакете нештатных вопросов были приняты еще 10 постановлений правительства, которые составят необходимую подзаконную базу для запуска первого этапа медицинского страхования. Министр сообщила, что закон уже подписан и опубликован. По словам главы Минздрава, решениями правительства устанавливаются типовые формы договоров, заключаемых с медицинскими центрами и аптеками, а также порядок компенсации услуг, оказанных ими в рамках страхования. Также принято решение о создании Фонда медицинского страхования; фонд будет создан в течение ближайших двух дней. Анаит Аванесян сообщила, что на переходном этапе подготовительные работы будут проводить министерство здравоохранения и государственное агентство здравоохранения, пока фонд в течение двух месяцев полностью не примет на себя функции системы.
Министр проинформировала, что также утверждены списки лекарств, которыми смогут воспользоваться граждане: «Опубликованы как списки услуг, так и перечни медикаментов. Хочу сказать, что приложение ARMED уже доступно в обновленной версии. Прошу наших граждан скачать его, чтобы быть информированными о своем статусе».
С принятием этого пакета решений с 1 января 2026 года вступает в силу система всеобщего медицинского страхования.
Далее были представлены группы, которые будут включены в систему всеобщего медицинского страхования на первом этапе. Соответственно, это:
лица до 18 лет;
лица старше 65 лет;
лица, получающие доход более 200 тысяч драмов;
лица, имеющие группу инвалидности;
лица, включенные в систему социальной незащищенности;
семьи погибших военнослужащих.
Анаит Аванесян отметила, что эти группы в общей сложности включают 1 млн 6 тысяч человек.
Касаясь принятых решений, Никол Пашинян еще раз напомнил, что этот вопрос обсуждался долго, и в итоге было решено с какой-то точки начать: «Иногда стремление к идеалу приводит к бездействию. От стремления к идеалу нужно отказаться, потому что это постоянно заводит в тупики или погружает в мифы». По словам главы страны, любая реформа не обретет жизнь, пока не столкнется со своими проблемами. Соответственно, будут рабочие, организационные и технические сложности. «То есть мы внедряем систему, и сама система должна адаптироваться, а адаптироваться она будет в результате определенных ошибок и упущений», — сказал премьер-министр.
В этом контексте Никол Пашинян обратился к общественности с просьбой с 1 января 2026 года «не штурмовать» учреждения здравоохранения: «Не нужно с 1 января предпринимать штурм системы здравоохранения, потому что ни медцентры не убегут, ни правительство не убежит, ни поликлиники; нужно управлять процессом».
Никол Пашинян также сообщил, что после запуска системы министерство здравоохранения будет работать в чрезвычайном режиме, оперативные группы сформированы как на уровне правительства, так и на уровне министерства. Более того, 5 января в министерстве здравоохранения будут подведены итоги выполнения приоритетов за 2025 год.
Премьер-министр также подчеркнул важность продвижения здорового образа жизни и необходимость внедрения механизмов поощрения. Он отметил, что здоровый образ жизни должен быть не только желательным, но и выгодным, что должно выражаться в конкретных бонусах, возможностях и стимулах. В этом контексте глава страны также выделил важность доступности инфраструктуры для здорового образа жизни в регионах.