Wizz Air ավիաընկերությունը 2026 թ․ հունիսի 12-ից կմեկնարկի Երևան-Լոնդոն ուղիղ չվերթեր շաբաթը 2 անգամ երկուշաբթի և ուրբաթ օրերին։ Տոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել wizzair.com կայքում և ընկերության բջջային հավելվածում՝ սկսած 48,99 ԱՄՆ դոլլարից։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է․ «Մեծապես կարևորում ենք Երևան-Լոնդոն ուղիղ չվերթերի մեկնարկը։ Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև հաղորդակցությունների ընդլայնման ուղղությամբ։ Այսօրվա իրադարձությունը ՀՀ կառավարության օդային ոլորտը զարգացնելուն միտված քաղաքականության արդյունքն է։ Վստահ եմ, որ այս նոր երթուղին նոր հնարավորություններ կբացի քաղաքացիների համար, ինչպես նաև կզարգացնի տուրիզմը։ Հաջորդիվ ևս շարունակելու ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք նպաստում են տրանսպորտային հասանելիության և միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը»։
«Մենք մեծ ուրախությամբ մեր երթուղային ցանցում ավելացնում ենք Լոնդոնի ուղղությունը Հայաստանից։ Սա արդեն իններորդ նոր երթուղին է, և ընդհանուր առմամբ մենք կգործարկենք 18 երթուղի դեպի 10 երկիր։ Մեր գործունեության յուրաքանչյուր նոր ընդլայնմամբ մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ ուղևորներին ապահովելու ավելի լայն ուղղությունների ընտրանի և ճանապարհորդության առավելագույն հարմարավետություն՝ միաժամանակ պահպանելով մատչելի սակագներն ու թռիչքների բարձր հուսալիությունը»,- ընդգծել է Wizz Air ընկերության կորպորատիվ և կայուն զարգացման հաղորդակցությունների ղեկավար Անաստասիա Նովակը։
«Երևանի և Լոնդոնի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցությունը հզոր խթան է Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերությունների խորացման համար։ Այս չվերթները մեր քաղաքացիների միջև կապը կհեշտացնեն՝ ամրապնդելով
մարդկանց միջև շփումների ամրապնդմանը և խթանելով համագործակցությունը զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի և գործարար ոլորտներում։ Այս նոր երթուղին արտացոլում է Հայաստան–Մեծ Բրիտանիա հարաբերությունների խորացման միտումը և ստեղծում է նոր հնարավորություններ երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության համար»,- ասել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։

Авиакомпания Wizz Air с 12 июня 2026 года начнет выполнять прямые рейсы Ереван-Лондон 2 раза в неделю — по понедельникам и пятницам. Билеты можно приобрести на сайте wizzair.com и в мобильном приложении компании по цене от 48,99 долларов США.
Министр территориального управления и инфраструктур РА Давид Худатян отметил: «Мы придаем огромное значение запуску прямых рейсов Ереван-Лондон. Это важный шаг в направлении расширения коммуникаций между Арменией и Великобританией. Сегодняшнее событие является результатом политики правительства РА, направленной на развитие авиационной сферы. Уверен, что этот новый маршрут откроет новые возможности для граждан, а также будет способствовать развитию туризма. В дальнейшем мы продолжим поддерживать инициативы, способствующие транспортной доступности и расширению международного сотрудничества».
«Мы с большой радостью добавляем лондонское направление из Армении в нашу маршрутную сеть. Это уже девятый новый маршрут, и в общей сложности мы будем эксплуатировать 18 направлений в 10 стран. С каждым новым расширением нашей деятельности мы подтверждаем нашу приверженность обеспечению пассажиров более широким выбором направлений и максимальным комфортом в путешествии, сохраняя при этом доступные тарифы и высокую надежность полетов», — подчеркнула руководитель отдела корпоративных коммуникаций и устойчивого развития Wizz Air Анастасия Новак.
«Прямое авиасообщение между Ереваном и Лондоном — мощный стимул для углубления отношений между Арменией и Соединенным Королевством. Эти рейсы облегчат связь между нашими гражданами, укрепляя контакты между людьми и стимулируя сотрудничество в сферах туризма, образования, культуры и бизнеса. Этот новый маршрут отражает тенденцию углубления отношений Армения–Великобритания и создает новые возможности для дальнейшего взаимодействия между двумя странами», — сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Варужан Нерсесян.