ԱՄՆ-ի պաշտպանական բյուջեն կրկին ռեկորդային կլինի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է ԱՄՆ պաշտպանության 2026 թվականի բյուջեն, որը ներառում է ռեկորդային 901 միլիարդ դոլարի ռազմական ծախսեր: Սպիտակ տունը այս մասին հայտարարել է հինգշաբթի՝ դեկտեմբերի 18-ին։
«Ազգային պաշտպանության լիազորման մասին օրենքը (NDAA) «Պաշտպանության նախարարությանը հնարավորություն կտա իրականացնել իմ՝ «Խաղաղություն ուժի միջոցով» քաղաքականությունը, պաշտպանել հայրենիքը ներքին և արտաքին սպառնալիքներից և ամրապնդել պաշտպանական արդյունաբերական բազան՝ միաժամանակ դադարեցնելով անարդյունավետ և արմատական ​​ծրագրերի ֆինանսավորումը, որոնք խաթարում են մեր երկրի զինծառայողների մարտական ​​ոգին», - ասել է Թրամփը Սպիտակ տան կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է NDAA-ն դեկտեմբերի 11-ին, իսկ Սենատը օրինագիծն ընդունել է դեկտեմբերի 17-ին: Փաստաթուղթը, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում է զինծառայողների աշխատավարձի 3.8%-ով բարձրացում, ռազմական տեխնիկայի գնումներ և ԱՄՆ-ի մրցունակության ամրապնդման միջոցառումներ՝ իր հիմնական մրցակիցների՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի նկատմամբ։
Ավելի շատ պաշտպանական ֆինանսավորում, քան խնդրել է Թրամփը
Ի թիվս այլ բաների, 2026 թվականի պաշտպանության բյուջեն ներառում է մի քանի դրույթներ, որոնք ուղղված են Եվրոպայում անվտանգության ամրապնդմանը, ինչը հակասում է այս ամսվա սկզբին Թրամփի կողմից ներկայացված ԱՄՆ Ազգային անվտանգության ռազմավարությանը: Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ 901 միլիարդ դոլարի պաշտպանության բյուջեն 8 միլիարդ դոլարով գերազանցում է նախագահի կողմից այս կարիքների համար ներկայացված հայտը:
Սպիտակ տունը խնդրել է Կոնգրեսին 2026 թվականին ռազմական ծախսերի համար հատկացնել 892.6 միլիարդ դոլար: Սենատը սկզբում առաջարկել էր այն ավելացնել մինչև 925 միլիարդ դոլար, մինչդեռ Ներկայացուցիչների պալատը լոբբինգ էր անում Թրամփի առաջարկած նույն գումարի համար: 2025 թվականի ֆինանսական տարում, որն ավարտվեց սեպտեմբերի 30-ին, ԱՄՆ պաշտպանության բյուջեն կազմել է 884 միլիարդ դոլար:
Ռազմական օգնություն Ուկրաինային և Բալթյան երկրների պաշտպանություն
Փաստաթուղթը հատուկ շեշտադրում է կատարում Ուկրաինայի աջակցության վրա: Օրենքը Ուկրաինայի անվտանգության աջակցության նախաձեռնության (USAI) շրջանակներում հատկացնում է 800 միլիոն դոլար՝ յուրաքանչյուրը 400 միլիոն դոլար՝ հաջորդ երկու տարիների ընթացքում: Այս միջոցներն օգտագործվում են Ուկրաինայի զինված ուժերի համար զենք գնելու համար՝ ամերիկյան ընկերությունների միջոցով:
Եվս 175 միլիոն դոլար է հատկացվում Բալթյան երկրների՝ Էստոնիայի, Լատվիայի և Լիտվայի պաշտպանությանը: Ավելին, օրենքը սահմանափակում է ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարության կարողությունը՝ Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի թիվը 76,000-ից ցածր նվազեցնելու համար: Եվրոպայում ԱՄՆ հրամանատարին արգելվում է հրաժարվել ՆԱՏՕ-ի Գերագույն դաշնակից ուժերի հրամանատարի պաշտոնից։
Օրինագծում չի նշվում Թրամփի առաջարկած ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարության վերանվանման մասին՝ «Պատերազմի նախարարություն»: Չնայած ԱՄՆ վարչակազմն արդեն օգտագործում է այս անվանումը, և պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթն իրեն անվանում է «Պատերազմի պետքարտուղար», փոփոխությունը պետք է պաշտոնապես հաստատվի Կոնգրեսի կողմից:

US President Donald Trump has signed the 2026 US defense budget, which includes a record $901 billion in military spending. The White House announced this on Thursday, December 18.
"The National Defense Authorization Act (NDAA) will enable the Department of Defense to implement my 'Peace Through Strength' policy, defend the homeland from domestic and foreign threats, and strengthen the defense industrial base, while ending funding for ineffective and radical programs that undermine the fighting spirit of our country's military," Trump said in a statement published on the White House website.
The US House of Representatives approved the NDAA on December 11, and the Senate passed the bill on December 17. The document, among other things, provides for a 3.8% increase in military pay, purchases of military equipment, and measures to strengthen the US's competitiveness against its main competitors, China and Russia.
More Defense Funding Than Trump Requested
Among other things, the 2026 defense budget includes several provisions aimed at strengthening security in Europe, which contradicts the US National Security Strategy that Trump unveiled earlier this month. Overall, the US defense budget of $901 billion is $8 billion more than the president's request for these needs.
The White House has asked Congress to allocate $892.6 billion for military spending in 2026. The Senate had initially proposed increasing it to $925 billion, while the House of Representatives has been lobbying for the same amount as Trump has suggested. In the 2025 fiscal year, which ended on September 30, the US defense budget amounted to $884 billion.
Military aid to Ukraine and defense of the Baltic states
The document places special emphasis on support for Ukraine. The law allocates $800 million, $400 million each, over the next two years, under the Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). These funds are used to purchase weapons for the Ukrainian armed forces through American companies.
Another $175 million is allocated for the defense of the Baltic states of Estonia, Latvia, and Lithuania. In addition, the law limits the US Department of Defense's ability to reduce the number of US troops in Europe below 76,000. The US commander in Europe is prohibited from resigning from his post as NATO's Supreme Allied Commander.
The bill does not mention Trump's proposed renaming of the US Department of Defense to "Department of War." Although the US administration already uses that title, and Defense Secretary Pete Hegseth calls himself "Secretary of War," the change must be formally approved by Congress.