Գետահովիտում ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներով ֆուտբոլի մարզադաշտ կկառուցվի
Կառավարության պահուստային ֆոնդից 329,855.0 հազար դրամ է հատկացրել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Գետահովիտ բնակավայրի վարչական տարածքում ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներով ֆուտբոլի մարզադաշտի կառուցման համար անհրաժեշտ հողամասերի ձեռքբերման նպատակով։ Ինչպես նշել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, պետական այս հատկացումը նշանակալի ներդրում է՝ ուղղված մարզերում հանրային ենթակառուցվածքների և տնտեսական գործունեության նոր հնարավորությունների ապահովմանը:
Նախարարը հիշեցրել է՝ 2029 թվականին Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել ֆուտբոլի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: «Այս նպատակով Հայաստանի և Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել, որը հաստատվել է ՈՒԵՖԱ-ի կողմից: Առաջնությունը Հայաստանում անցկացնելու համար հիմնական պայման է ՈՒԵՖԱ 4-րդ կատեգորիայի մարզադաշտ ունենալը։ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նման 3 մարզադաշտների (այդ թվում` 1-ը ազգային) հիմնելու պահանջը ամրագրվել է նաև ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թթ. ռազմավարությամբ։ Պետք է հիշեցնեմ, որ մենք արդեն իսկ որոշում ենք կայացրել Վանաձորում գտնվող ստադիոնի վերակառուցման վերաբերյալ, որը ևս կհամապատասխանի ՈՒԵՖԱ-ի չորրորդ դասի չափանիշներին: Այս մասով առկա է նաև կնքված պայմանագիր միջազգային կազմակերպության հետ, որն ունի համապատասխան փորձառություն ոչ միայն նախագծելու, այլ ծրագրի իրականացման խորհրդատվություն կատարելու», -ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախագծող է ընտրվել նման մարզադաշտերի նախագծման և կառուցման միջազգային փորձ ունեցող «ՎենյուԷրա Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն: Նախարարի խոսքով՝ մարզադաշտերից 2-ը նախատեսվում է կառուցել առնվազն 10000 նստատեղով, իսկ 1-ը՝ ազգայինը, 35000 նստատեղով։ Ազգային մարզադաշտը կառուցվելու է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում։ 10000 տեղով մարզադաշտերից մեկը կհիմնվի Վանաձոր քաղաքում, իսկ մյուսի համար ընտրվել է Իջևան համայնքի Գետահովիտ բնակավայրը:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ Կառավարության աջակցությամբ մասնավոր ոլորտի հետ համագործակցությամբ Վաղարշապատում նույնպես նման կարգի մարզադաշտ կկառուցվի: Անդրադառնալով Իջևանի Գեղհովիտ բնակավայրում ֆուտբոլի մարզադաշտի կառուցմանը՝ նախարարը նշել է, որ Տավուշի մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ 20 սեփականատերերին պատկանող հողամասերի ձեռքբերման մասին պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել: Ըստ այդմ՝ սուբվենցիա կհատկացվի Իջևանի համայնքապետարանին՝ հետագա գործընթացների իրականացման նպատակով:
Անդրադառնալով որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է համապատասխան բնակավայրերում ճանապարհային և այլ ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ հաշվի առնելով, որ նոր կառուցվող մարզադաշտերի շահագործումից հետո տրանսպորտային և մարդկային հոսքերի ծավալը կմեծանա:

The Government has allocated 329,855.0 thousand drams from the reserve fund for the acquisition of land plots for the construction of a football stadium in accordance with UEFA standards within the administrative territory of the Getahovit settlement of the Ijevan community of the Tavush region. As noted by the Minister of Education, Science, and Sports, Zhanna Andreasyan, this state allocation is a significant investment to create new opportunities for public infrastructure and economic activity in the regions.
The Minister reminded that in 2029, Armenia is scheduled to host the FIFA World Youth Championship. "For this purpose, the Football Federations of Armenia and Georgia have submitted a joint application, which UEFA approved. The main condition for hosting the championship in Armenia is the availability of a UEFA Category 4 stadium. The Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Armenia's requirement to establish three such stadiums (including 1 national) has also been enshrined in the 2024-2030 Strategy for the Physical Culture and Sports Sectors. I must remind you that we have already decided to reconstruct the stadium in Vanadzor, which will also meet UEFA Class 4 standards. In this regard, there is also a signed agreement with an international organization that has relevant experience not only in designing, but also in consulting on the implementation of the program," said Zhanna Andreasyan.
"VenueEra Holding" LLC, with international experience in stadium design and construction, has been selected as the designer. According to the Minister, 2 of the stadiums are planned to be built with at least 10,000 seats, and 1, the national one, with 35,000 seats. The national stadium will be built as part of the "Academic City" program. One of the 10,000-seat stadiums will be built in Vanadzor, and the Getahovit settlement of the Ijevan community has been chosen for the other.
The Minister of Education, Science, and Sports also informed that, with the Government's support and in cooperation with the private sector, a similar stadium will be built in Vagharshapat. Regarding the construction of a football stadium in the Geghhovit settlement of Ijevan, the Minister noted that an agreement has been reached with the Tavush regional administration to acquire land plots from 20 owners. Accordingly, a subsidy will be allocated to the Ijevan community administration to implement additional processes.
Referring to the decision, Nikol Pashinyan emphasized the importance of developing road and other infrastructure in the relevant settlements, noting that after the stadiums are operational, the volume of transport and human flows will increase.