Դեկտեմբերի 18-ին ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան հերթական երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնք վարել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի միջազգային հարաբերությունների տնօրինության տնօրեն, բրիգադի գեներալ Խրիստոս Սպիրոպուլոսը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ 2025 թվականին կատարված աշխատանքները և 2026 թվականի ծրագրերը։
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ համագործակցությունը բարձրացել է որակական նոր մակարդակի ոչ միայն քանակական, այլև բովանդակային առումով։ Այն ներկայումս համալիր բնույթ ունի և ընդգրկում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք նոր ուղղություններ։
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ ԶՈՒ կերպափոխման ընթացքը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է Հայաստան-Հունաստան երկկողմ պաշտպանական համագործակցության 2026 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի քանի տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում և Հունաստանում։

On December 18, the subsequent bilateral Armenia-Greece defense consultations were held at the administrative complex of the Ministry of Defense, chaired by Levon Ayvazyan, Head of the Defense Policy and International Cooperation Department of the RA Ministry of Defense, and Brigadier General Christos Spyropoulos, Director of the International Relations Directorate of the General Staff of the National Defense of Greece.
During the consultations, the work carried out in defense cooperation in 2025 and the programs for 2026 were discussed.
The parties noted with satisfaction that, thanks to joint efforts, cooperation has reached a qualitatively new level not only in quantitative terms, but also in substantive terms. It is currently complex in nature and includes several new areas of mutual interest.
Levon Ayvazyan presented the process of transformation of the RA Armed Forces.
The interlocutors also touched upon several issues related to regional and international security.
At the end of the consultations, the Armenia-Greece bilateral defense cooperation program for 2026 was signed, which includes several dozen events in Armenia and Greece.