Դեկտեմբերի 18-ին ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան հերթական երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնք վարել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի միջազգային հարաբերությունների տնօրինության տնօրեն, բրիգադի գեներալ Խրիստոս Սպիրոպուլոսը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ 2025 թվականին կատարված աշխատանքները և 2026 թվականի ծրագրերը։
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ համագործակցությունը բարձրացել է որակական նոր մակարդակի ոչ միայն քանակական, այլև բովանդակային առումով։ Այն ներկայումս համալիր բնույթ ունի և ընդգրկում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք նոր ուղղություններ։
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ ԶՈՒ կերպափոխման ընթացքը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է Հայաստան-Հունաստան երկկողմ պաշտպանական համագործակցության 2026 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի քանի տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում և Հունաստանում։

Армяно-греческие двусторонние оборонные консультации в Минобороны
18 декабря в административном комплексе Министерства обороны состоялись очередные армяно-греческие двусторонние оборонные консультации. Их провели начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левон Айвазян и директор управления международных отношений Генерального штаба национальной обороны Греции, бригадный генерал Христос Спиропулос.
В ходе консультаций были обсуждены работы, выполненные в сфере оборонного сотрудничества в 2025 году, и планы на 2026 год.
Стороны с удовлетворением отметили, что благодаря совместным усилиям сотрудничество поднялось на новый качественный уровень не только в количественном, но и в содержательном плане. В настоящее время оно носит комплексный характер и охватывает ряд новых направлений, представляющих взаимный интерес.
Левон Айвазян представил ход трансформации Вооруженных сил РА.
Собеседники также коснулись ряда вопросов, касающихся региональной и международной безопасности.
По завершении консультаций была подписана Программа двустороннего армяно-греческого оборонного сотрудничества на 2026 год, которая включает несколько десятков мероприятий в Армении и Греции.