Դեկտեմբերի 20-ին և 21-ին ARARAT թանգարանում կանցկացվեն «Բաց դռների օրեր»։ Մուտքն ազատ է։
Այս տարի, ի լրումն հայկական կոնյակի պատմությունն ու ստեղծագործական նրբությունները բացահայտող դասական շրջայցի, այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու «Վարպետության եզրերը» ժամանակավոր ցուցադրությանը, որը կիրականացվի Հայաստանի ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ:
Այստեղ ներկայացված կլինեն Հայաստանի ժողովրդական արվեստների թանգարանի հավաքածուից հայկական ժանյակի և մետաղի գեղարվեստական` ցանցահյուսազարդ (ֆիլիգրան) տեխնիկայով ստեղծված եզակի նմուշներ:
«Այս ցուցադրությունը վարպետության էության մասին է՝ այն անտեսանելի շնորհքի, որը ժամանակի, համբերության և նվիրումի միջոցով նյութը վերածում է արվեստի։ Վարպետությունն է, որ ձևավորում է հայկական կոնյակը՝ տարիների փորձով և խնամքով, և նույն վարպետությունն է, որ թել առ թել հյուսում է հայկական նուրբ ժանյակը։ Թեև տարբեր նյութերից ծնված, դրանք խոսում են միևնույն լեզվով՝ ստեղծագործ վարպետության լեզվով»,- ընդգծում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
«ARARAT-ի հարկի ներքո այս առարկաների ներկայացումն ունի շատ խորհրդանշական բնույթ, քանի որ ARARAT-ի ստեղծած արդյունքը ևս ճաշակի, աշխատասիրության` համբերատարության խտացում է: Թանգարանային այս առարկաների հյուրընկալումն այստեղ ստեղծում է մի նոր մշակութային մթնոլորտ»,- նշում է ցուցադրության համադրող Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը:
«Վարպետությունը միայն հմտություն չէ, այլ մտածողություն, արժեհամակարգ և սերնդեսերունդ փոխանցվող աշխարհայացք։ Այստեղ հատվում են այն եզրերը, որտեղ ավանդույթն ու նորարարությունը չեն բաժանվում, այլ միավորվում են՝ ձևավորելով ինքնության և ստեղծարարության նորացված պատմություն»,- ասում է Հայաստանի ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանը։

20 и 21 декабря в музее ARARAT пройдут «Дни открытых дверей». Вход свободный.
В этом году, помимо классической экскурсии, раскрывающей историю армянского коньяка и тонкости его создания, посетители получат возможность познакомиться с временной выставкой «Грани мастерства», реализуемой в сотрудничестве с Музеем народного искусства Армении.
На выставке будут представлены уникальные образцы армянского кружева и художественных изделий из металла, выполненных в технике ажурного плетения - филиграни, из коллекции Музея народного искусства Армении.
«Эта выставка - о сути Мастерства, о том невидимом даре, который благодаря времени, терпению и преданности превращает материал в искусство. Именно мастерство с его многолетним опытом и заботой создает армянский коньяк, и то же мастерство нить за нитью сплетает тонкое армянское кружево. Созданные из разных материалов, они говорят на одном языке - языке творческого мастерства», - подчеркивает руководитель отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
«Представление этих предметов под сводами ARARAT носит глубоко символичный характер, поскольку продукт, созданный ARARAT, также является концентрацией вкуса, трудолюбия и терпения. Экспонирование этих предметов здесь формирует новую культурную атмосферу», - отмечает куратор выставки Нарек Ван Ашугатоян.
«Мастерство - это не только умение, но и образ мышления, система ценностей и мировоззрение, передаваемое из поколения в поколение. Здесь пересекаются грани, где традиция и новаторство не разделяются, а объединяются, формируя обновлённую историю идентичности и творчества», - говорит директор Музея народного искусства Армении Лусине Тороян.