Հայաստանը և Գերմանիան փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննության բաժնի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ավիացիոն պատահարների քննության դաշնային բյուրոյի (BFU)  միջև կնքվել է «Ավիացիոն պատահարների և միջադեպերի քննության շուրջ համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
«Համագործակցության նպատակն է քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության մակարդակի բարձրացումն ու ավիացիոն պատահարների կանխարգելումը։  Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ավիացիոն պատահարների քննության դաշնային բյուրոն, անհրաժեշտության դեպքում և իր հնարավորությունների շրջանակներում, Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրի աջակցություն և օգնություավիացիոն քննությանը անհրաժեշտ սարքավորումների կիրառման,
-օդանավերում առկա թռիչքային տվյալների և ձայնագրությունների վերծանման ու վերլուծության,
-տեխնիկական լաբորատորիայի օգտագործման ծառայությունների,
-ինչպես նաև թռիչքային պիտանիության, աէրոնավիգացիոն ծառայությունների, աերոդրոմներին առնչվող ոլորտների մասին մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Համագործակցությունը նաև նպաստում է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի 75-րդ կետի իրականացմանը, այն է՝ ուժեղացնել ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի պետական մասնագիտական քննության անցկացման լիազորված մարմնի ինստիտուցիոնալ կարողությունները և միջազգային ստանդարտներին համապատասխանությունը։

Armenia and Germany signed a memorandum of understanding
The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia has signed a Memorandum of Understanding on Cooperation in the Investigation of Aviation Accidents and Serious Incidents (BFU) with the Federal Bureau of Aviation Accident Investigation (BFU) of the Federal Republic of Germany—the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure reports.
"The goal of the cooperation is to increase the level of civil aviation safety and prevent aviation accidents. The Federal Bureau of Aviation Accident Investigation of the Federal Republic of Germany, if necessary and within its capabilities, will provide the Republic of Armenia with support and assistance in the use of equipment needed for aviation investigation.
-decoding and analysis of flight data and recordings on aircraft,
-services for the use of a technical laboratory,
-as well as professional assistance in the areas of airworthiness, air navigation services, and aerodromes.
The cooperation also contributes to the implementation of point 75 of the RA Government's Action Plan for 2021-2026, namely, strengthening the institutional capacities of the authorized body for conducting state professional investigations of aviation accidents and serious incidents, and ensuring their compliance with international standards.