Պապոյանը նշել է, թե ինչ է հարկավոր մրցունակ արտադրանք ստեղծելու համար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում նոյեմբերի 15-ին, նախարար Գևորգ Պապոյանի մասնակցությամբ, կայացել է «ՀՀ արտաքին առևտրի մրցունակության հիմնախնդիրները» թեմայով հետազոտության շնորհանդեսը։ Հետազոտությունը համատեղ իրականացվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Տնտեսական հետազոտությունների վարչության և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կողմից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը, պրոռեկտոր Դավիթ Հախվերդյանը, ինչպես նաև ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի այլ ներկայացուցիչներ։
«Հետազոտությունները հնարավորություն են տալիս ավելի հստակ պատկերացնել զարգացման ուղղությունները, գնահատել ռիսկերը և բացահայտել խոչընդոտները։ Այդ գործընթացում բուհերի և հետազոտական կենտրոնների հետ համագործակցությունը մեզ համար առանցքային նշանակություն ունի։ Մրցունակ արտադրանք ստեղծելու համար ևս կարևոր է առաջնորդվել ոչ թե փորձարկումներով և անորոշությամբ, այլ հիմնվել վերլուծության և հետազոտության վրա»,- նշել է Պապոյանը։
Շնորհանդեսի ընթացքում հանգամանորեն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ արտաքին առևտրի ոլորտում առկա հիմնական միտումներին, մասնավորապես՝ գործընկեր երկրների հետ Հայաստանի առևտրային համաձայնագրերին, ինչպես նաև արտահանման մաքսային, տեխնիկական և լոգիստիկ խոչընդոտներին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի արտահանման ապրանքային և աշխարհագրական կառուցվածքին, արտահանման համեմատական առավելություններին, ինչպես նաև ՀՀ ներգրավվածությանը գլոբալ արտադրական շղթաներում։ Ապրանք–երկիր բացվածքով ներկայացվել է Հայաստանի արտաքին առևտրի մրցունակության ինդեքսը՝ ԵԱՏՄ-ի, ԵՄ-ի և այլ երկրների համատեքստում։
Շնորհանդեսի ներկայացմանը հաջորդել է հետազոտության քննարկումը, որի ընթացքում մասնակիցները մտքեր են փոխանակել ներկայացված հարցերի շուրջ, ներկայացրել առաջարկություններ և դիտարկումներ։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակական դարձնել տնտեսական քաղաքականության արդյունավետության բարձրացմանը միտված համատեղ հետազոտական նախագծերի իրականացումը։

Papoyan mentioned what is needed to create a competitive product
On November 15, the Ministry of Economy of the Republic of Armenia held a presentation of the research on "Key Issues of RA Foreign Trade Competitiveness" with the participation of Minister Gevorg Papoyan. The study was jointly conducted by the Department of Economic Research of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the "Amberd" Research Center of the Armenian State University of Economics.
The event was attended by Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Edgar Zakaryan, Rector of the Armenian State University of Economics Armen Grigoryan, Vice-Rector Davit Hakhverdyan, and other representatives of the ASUE teaching staff and the "Amberd" Research Center.
"Research allows us to more clearly imagine the directions of development, assess risks, and identify obstacles. Cooperation with universities and research centers in this process is critical to us. To create a competitive product, it is also important to be guided not by experiments and uncertainty, but to rely on analysis and research," Papoyan noted.
During the presentation, the main trends in the Republic of Armenia's foreign trade sector were discussed in detail, including its trade agreements with partner countries and the customs, technical, and logistical barriers to exports.
The product and geographical structure of Armenia's exports, the comparative advantages of its exports, and Armenia's involvement in global production chains were also discussed. The foreign trade competitiveness index of Armenia was presented in the context of the EAEU, the EU, and other countries, with a focus on the commodity-country gap.
The presentation was followed by a discussion of the research, during which participants exchanged views on the issues presented, submitted proposals, and made observations. The parties agreed to continue implementing joint research projects to improve the effectiveness of economic policy.