2025թ․ նշանավորվել է զբոսաշրջային այցելությունների բարձր ցուցանիշներով
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը դեկտեմբերի 15-ին մասնակցել է ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի տարեկան ամփոփիչ միջոցառմանը, որտեղ ներկայացվել են Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման միտումները, հիմնական ցուցանիշները և օրենսդրական բարեփոխումները։
«Ընթացիկ տարին զբոսաշրջության համար եղել է կարգավորումների, կայունացման և առաջընթացի տարի և նշանավորվել է զբոսաշրջային այցելությունների բարձր ցուցանիշներով, իսկ մի շարք ամիսների ընթացքում՝ նույնիսկ պատմական արդյունքներով»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարն ընդգծել է, որ ոլորտում գրանցված հաջողությունները կառավարության կողմից իրականացվող նպատակային քաղաքականության արդյունք են՝ ուղղված շուկաների դիվերսիֆիկացմանը և Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը։
Միջոցառման ընթացքում Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը ներկայացրել է կոմիտեի ընթացիկ տարվա ձեռքբերումները, կազմակերպված խոշոր համաժողովներն ու փառատոնները, միջազգային հարթակներում գրանցված հաջողությունները։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, Հայաստանում ՄԱԿ֊ի մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբը, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը, օտարերկրյա դեսպաններ, զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ։

2025 was marked by high rates of tourist visits
On December 15, RA Minister of Economy Gevorg Papoyan participated in the annual summary event of the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy, where the tourism sector's development trends, leading indicators, and legislative reforms were presented.
"The current year has been a year of regulation, stabilization, and progress for tourism and was marked by high indicators of tourist visits, and in several months, even by historic results," noted Gevorg Papoyan.
The Minister emphasized that the successes recorded in the sector are the result of targeted government policies to diversify markets and increase Armenia's visibility.
During the event, Lusine Gevorgyan, Chairwoman of the Tourism Committee, presented the committee's achievements in the current year, the major conferences and festivals it organized, and the successes it recorded on international platforms.
The event was attended by RA Minister of Health Anahit Avanesyan, Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, UN Resident Coordinator in Armenia Fagansoaz Jacob, Director of the Armenian Viticulture and Winemaking Foundation Zaruhi Muradyan, foreign ambassadors, and representatives of the tourism sector.