Ինչու է փակվել Լուվրի թանգարանը
Փարիզի Լուվրի թանգարանը, որը աշխարհում ամենաշատ այցելվող է, փակվել է աշխատողների գործադուլի պատճառով։ Նրանք պահանջում են շտապ վերանորոգումներ, ավելի շատ աշխատողներ և բողոքում են ոչ ԵՄ երկրների այցելուների համար տոմսի գնի 45%-անոց բարձրացումից։
Թանգարանը վերջին ամիսներին ծանր փորձությունների է ենթարկվել՝ թանկարժեք զարդերի գողություն, ջրի արտահոսք և անվտանգության խնդիրներ։ Աշխատակիցներն ասում են, որ այս իրավիճակը ցույց է տալիս տարիների անուշադրությունը և պետության անբավարար ներդրումը։
Միության ներկայացուցիչները նշել են, որ նոր գինը՝ 32 եվրո, անարդար է և հակասում է մշակույթի համամարդկային հասանելիության սկզբունքին։ Աշխատակիցներն ահազանգում են, որ գործադուլն այժմ միակ միջոցն է, որպեսզի իրենց լսեն։

The Louvre Museum in Paris, the world's most visited museum, has been closed due to a workers' strike. They are demanding urgent repairs, more staff, and a 45% hike in ticket prices for non-EU visitors.
The museum has been hit by a series of problems in recent months, including theft of valuables, water leaks, and security issues. Workers say the situation reflects years of neglect and insufficient government investment.
Union representatives have said the new price of 32 euros is unfair and goes against the principle of universal access to culture. Workers say the strike is now the only way to make themselves heard.