Վիզայի համար դիմելու սպասելու ժամանակը զգալիորեն կրճատվել է. ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանություն
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան իրականացրած միջոցառումների արդյունքում զգալիորեն կրճատվել է Գերմանիայի վիզայի հայտ ներկայացնելու համար սպասելու ժամանակը։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին նշել են ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատնից՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն այն մասին, որ Գերմանիայի կողմից ՀՀ քաղաքացիներին վիզա տրամադրելու հարցում նորություն է սպասվում։
Վարչապետ Փաշինյանն ասել էր, որ Բեռլինում իր ունեցած հանդիպումների ժամանակ ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանը հայտնել է, որ հաջորդ տարվանից Գերմանիայի վիզայի հայտ ներկայացնելու համար Հայաստանում հերթեր այլևս չեն լինի։
«Արմենպրես»-ի հարցին, թե ի՞նչ նորություններ են սպասվում ՀՀ քաղաքացիներին վիզաների տրամադրման գործընթացում, ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատնից պատասխանել են.
«Համաձայն Շենգենյան վիզայի կանոնների և կարգավորումների՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատունը Հայաստանում վերջին ամիսներին անընդհատ աշխատել է համապարփակ մոտեցմամբ՝ վիզայի համար դիմող հայերի սպասարկումը բարելավելու համար: Այդ աշխատանքը ներառում էր այն որոշումը, որ 2025 թվականի հուլիսից վիզայի դիմումները պետք է ներկայացվեն արտաքին ծառայություն մատուցող TLS Contact-ին, մինչդեռ վիզայի տրամադրման վերաբերյալ որոշումը կայացնում  է դեսպանատունը։
Զուգահեռաբար, դեսպանատունը թարմացրել է իր տեղեկատվական համակարգը՝ պոտենցիալ դիմողներին վիզայի պահանջների մասին ավելի հարմարավետ ձևով տեղեկացնելու համար։
Այս միջոցառումները հանգեցրել են նրան, որ դիմում ներկայացնելու սպասման ժամանակը զգալիորեն կրճատվել է: Դեսպանատունը հանրությանը կտեղեկացնի այս հարցում ապագա զարգացումների մասին»։

Время ожидания подачи заявления на визу значительно сократилось, — Посольство Германии в РА
В результате мер, предпринятых Посольством Германии в Армении, время ожидания для подачи заявления на получение визы в Германию значительно сократилось.
Об этом заявили в Посольстве Германии в РА в ответ на запрос «Арменпресс», комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что ожидаются новости относительно выдачи виз гражданам РА со стороны Германии.
Премьер-министр Пашинян ранее сказал, что во время его встреч в Берлине посол Германии в РА сообщил, что со следующего года очередей для подачи заявления на визу в Германию в Армении больше не будет.
На вопрос «Арменпресс» о том, какие новости ожидают граждан РА в процессе выдачи виз, в Посольстве Германии в РА ответили:
«В соответствии с правилами и положениями Шенгенской визы, Посольство Федеративной Республики Германия в Армении в последние месяцы постоянно работало, применяя комплексный подход, для улучшения обслуживания армян, подающих заявления на визу. Эта работа включала решение о том, что с июля 2025 года визовые заявления должны подаваться внешнему поставщику услуг TLS Contact, в то время как решение о выдаче визы принимает Посольство.
Параллельно Посольство обновило свою информационную систему, чтобы более удобным способом информировать потенциальных заявителей о визовых требованиях.
Эти меры привели к тому, что время ожидания подачи заявления значительно сократилось. Посольство будет информировать общественность о будущих развитиях в этом вопросе».