Վիզայի համար դիմելու սպասելու ժամանակը զգալիորեն կրճատվել է. ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանություն
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան իրականացրած միջոցառումների արդյունքում զգալիորեն կրճատվել է Գերմանիայի վիզայի հայտ ներկայացնելու համար սպասելու ժամանակը։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին նշել են ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատնից՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն այն մասին, որ Գերմանիայի կողմից ՀՀ քաղաքացիներին վիզա տրամադրելու հարցում նորություն է սպասվում։
Վարչապետ Փաշինյանն ասել էր, որ Բեռլինում իր ունեցած հանդիպումների ժամանակ ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանը հայտնել է, որ հաջորդ տարվանից Գերմանիայի վիզայի հայտ ներկայացնելու համար Հայաստանում հերթեր այլևս չեն լինի։
«Արմենպրես»-ի հարցին, թե ի՞նչ նորություններ են սպասվում ՀՀ քաղաքացիներին վիզաների տրամադրման գործընթացում, ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատնից պատասխանել են.
«Համաձայն Շենգենյան վիզայի կանոնների և կարգավորումների՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատունը Հայաստանում վերջին ամիսներին անընդհատ աշխատել է համապարփակ մոտեցմամբ՝ վիզայի համար դիմող հայերի սպասարկումը բարելավելու համար: Այդ աշխատանքը ներառում էր այն որոշումը, որ 2025 թվականի հուլիսից վիզայի դիմումները պետք է ներկայացվեն արտաքին ծառայություն մատուցող TLS Contact-ին, մինչդեռ վիզայի տրամադրման վերաբերյալ որոշումը կայացնում  է դեսպանատունը։
Զուգահեռաբար, դեսպանատունը թարմացրել է իր տեղեկատվական համակարգը՝ պոտենցիալ դիմողներին վիզայի պահանջների մասին ավելի հարմարավետ ձևով տեղեկացնելու համար։
Այս միջոցառումները հանգեցրել են նրան, որ դիմում ներկայացնելու սպասման ժամանակը զգալիորեն կրճատվել է: Դեսպանատունը հանրությանը կտեղեկացնի այս հարցում ապագա զարգացումների մասին»։

As a result of the measures implemented by the German Embassy in Armenia, the waiting time for submitting a German visa application has been significantly reduced.
In response to an inquiry from Armenpress, the German Embassy in Armenia noted this, citing Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that Germany expects something new regarding the issuance of visas to Armenian citizens.
Prime Minister Pashinyan said that during his meetings in Berlin, the German Ambassador to Armenia announced that starting next year, there will be no more queues for submitting German visa applications in Armenia.
When asked by Armenpress what news is expected in the process of issuing visas to Armenian citizens, the German Embassy in Armenia responded:
“In accordance with the Schengen visa rules and regulations, the Embassy of the Federal Republic of Germany in Armenia has been working continuously in a comprehensive approach in recent months to improve the service provided to Armenians applying for visas. This work included the decision that, from July 2025, visa applications should be submitted to the external service provider, TLS Contact, while visa issuance remains the responsibility of the Embassy.
In parallel, the Embassy has updated its information system to present visa requirements to potential applicants in a more user-friendly way.
These measures have significantly reduced the time required to apply. The Embassy will inform the public about future developments in this regard.