ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն անդրադարձել է հիփոթեքով բնակարան ձեռք բերելուն․ «Վարկը մարում եմ, որովհետև ժամանակին լավ եմ սովորել և ունեմ աշխատանք, որը վարձատրվում է բավական լավ, ինչը հնարավորություն է տալիս վարկ վերցնել ու մարել վարկը՝ ունենալով գույքային ձեռքբերումներ»,- ասել է նա։
«Կարծում եք՝ նախարարներն ու ինձ նման կրթություն ստացած անձինք, եթե նույնիսկ չլինեն նախարար, չե՞ն ունենա այնպիսի արժանապատիվ աշխատավարձ, որ 15-20 տարվա ընթացքում չկարողանան մարել վարկը։
200 հազար դոլարանոց տունն ի՞նչ է, որ ես 20 տարի հետո չպետք է ունենամ։ Պետք է ունենամ այնքան, որքան կարող եմ ունենալ, և բոլորը»,- ասել է նա,- «Ես սոված երբեք չեմ եղել, չեմ ու չեմ էլ լինելու, որովհետև լավ եմ սովորել, լավ աշխատանք ունեմ, վաղն էլ եմ լավ աշխատանք ունենալու»։
Ըստ նրա, պետք է համեմատել՝ պաշտոնատար անձը հիմնավորվող եկամտով գնում է 200 հազար դոլարանոց գույք, և երբ պաշտոնատար անձը չհիմնավորվող եկամտով գնում է 2 մլն դոլար և ավելի արժեքով գույք։

Министр юстиции РА Србуи Галян затронула тему приобретения жилья по ипотеке: «Кредит я погашаю, потому что в свое время хорошо училась и имею работу, которая достаточно хорошо оплачивается, что дает возможность взять кредит и погасить его, имея имущественные приобретения», — сказала она.
«Вы думаете, что министры и лица, получившие такое же образование, как я, даже если не будут министрами, не будут иметь такой достойной заработной платы, чтобы не суметь погасить кредит в течение 15–20 лет?
Что такое дом за 200 тысяч долларов, чтобы я не могла его иметь через 20 лет? Я должна иметь столько, сколько могу иметь, и все [должны иметь]», — сказала она, — «Я никогда не была голодной, не голодаю и не буду голодной, потому что я хорошо училась, у меня хорошая работа, и завтра у меня тоже будет хорошая работа».
По ее словам, необходимо сравнивать: когда должностное лицо на обоснованный доход покупает имущество стоимостью 200 тысяч долларов, и когда должностное лицо на необоснованный доход покупает имущество стоимостью 2 миллиона долларов и более.