Պետական համակարգի արդիականացումը մեր բոլոր քաղաքականությունների առանցքում է. Գրիգորյան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ միասին մասնակցել է ՍԻԳՄԱ ծրագրի կողմից Հայաստանի հանրային կառավարման ելակետային իրավիճակի գնահատման զեկույցի ներկայացման միջոցառմանը և հանդես է եկել ողջույնի խոսքով: Միջոցառմանը ներկա էին պետական համակարգի ներկայացուցիչներ և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների հայաստանյան գրասենյակների ղեկավարներ:
Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է զեկույցի հրապարակումը և շնորհակալություն հայտնել մշակման աշխատանքներում ընդգրկված ամբողջ թիմին և պետական համակարգի ներկայացուցիչներին՝ կատարված հսկայածավալ աշխատանքի համար:
«Չնայած բազմաթիվ ճգնաժամերի՝ վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է էական առաջընթաց ռազմավարական կառավարման, ծառայությունների թվայնացման, հանրային ֆինանսների կառավարման, հակակոռուպցիոն պայքարի և հանրային կառավարման այլ ուղղություններով։ Այս արձանագրումներն առկա են նաև այսօր Ձեզ ներկայացվող զեկույցում։ Մեր առաջընթացն անհնար կլիներ առանց հանրային հատվածում աշխատող նվիրված անձանց ու զարգացման գործընկերների աջակցության»,- նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը կարևորել է, որ զեկույցի շրջանակներում Հայաստանը գնահատվել է այն նույն մեթոդաբանությամբ և չափանիշներով, ինչ ԵՄ հետ ինտեգրման գործընթացում գտնվող պետությունները:
«Պետական համակարգի արդիականացումը մեր բոլոր քաղաքականությունների առանցքում է, քանի որ առանց դիմակայուն ինստիտուտների ու մրցունակ հանրային ծառայության չենք կարող արդյունավետորեն իրականացնել մեր քաղաքացիներին տված խոստումները»,- նշել է փոխվարչապետը։
Մհեր Գրիգորյանը հայտնել է, որ առաջիկայում մեկնարկելու են Հանրային կառավարման բարեփոխումների նոր ռազմավարության մշակման աշխատանքները՝ հիմնվելով այս զեկույցի առաջարկների վրա։
Որպես գերակայություններ փոխվարչապետն առանձնացրել է քաղաքականությունների որակի շարունակական բարձրացումը, ծառայությունների ամբողջական թվայնացումը՝ կիբեռանվտանգության լավագույն ստանդարտներին համապատասխան և հանրային ծառայության գրավչության ու կոմպետենտության բարձրացումը:
Փոխվարչապետը, ամփոփելով խոսքը, հույս է հայտնել, որ բարեփոխումների այս ճանապարհը դարձյալ կանցնենք միասին՝ ի շահ Հայաստանի զարգացման ու հասարակության բարեկեցության:

Modernization of the state system is at the core of all our policies. Grigoryan
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, together with the Head of the EU Delegation, Ambassador Vasilis Maragos, participated in the event to present the SIGMA project’s baseline assessment report on Armenia’s public governance and delivered a welcoming speech. The event was attended by representatives of the state system and heads of diplomatic missions and offices of international organizations in Armenia.
Mher Grigoryan emphasized the importance of publishing the report and thanked the entire development team, as well as representatives of the state system, for their significant contributions.
Despite numerous crises in recent years, Armenia has made significant progress in strategic management, digitalization of services, public finance management, anti-corruption efforts, and other areas of public governance. These records are also present in the report presented to you today. Our progress would not have been possible without the support of dedicated people working in the public sector and development partners,” noted Mher Grigoryan.
The Deputy Prime Minister emphasized that, in the report, Armenia was assessed using the same methodology and criteria as countries in the process of EU integration.
“The modernization of the state system is at the core of all our policies, since without resilient institutions and a competitive public service we cannot effectively fulfill the promises made to our citizens,” the Deputy Prime Minister noted.
Mher Grigoryan announced that work to develop a new Public Administration Reform Strategy will be launched in the near future, based on the proposals in this report.
The Deputy Prime Minister highlighted continuous improvement in policy quality, the complete digitalization of services aligned with the highest cybersecurity standards, and the increase in the public service's attractiveness and competence as priorities.
Summing up his speech, the Deputy Prime Minister expressed hope that we will once again walk this path of reforms together for the benefit of Armenia’s development and the well-being of society.