ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ հերքելով մի շարք լրատվամիջոցներում տեղ գտած հրապարակումները.
«Մի շարք լրատվամիջոցներով տարածվել են «Կառավարությունը նոր մահակ է պատրաստում՝ «գեղեցիկ» փաթեթավորմամբ» և «Հայաստանում գործատուներին կբաժանեն «բարեխիղճ» և «ոչ բարեխիղճ» խմբերի. ի՞նչ է դա ենթադրում» վերնագրով հրապարակումներ, որոնցում նշվում է, թե Կառավարությունը պատրաստվում է գործատուներին բաժանել «բարեխիղճ» և «անբարեխիղճ» խմբերի՝ քաղաքական նպատակներով։ Նշվում է, թե իբր՝ իշխանությունները «յուրային» ընկերություններին ներկայացնելու են որպես բարեխիղճ, իսկ ընդդիմախոսների ձեռնարկությունները դասակարգվելու են որպես անբարեխիղճ, նաև այն, որ գործընթացը օգտագործվելու է ընդդիմադիր ԶԼՄ-ներին ֆինանսավորող կամ գովազդ պատվիրող ընկերությունների դեմ։
Ի պատասխան վերոնշյալ հրապարակումների՝ հայտնում ենք, որ այս հրապարակումները հորինվածք են և ոչ մի կապ չունեն իրականության հետ։
Պետության նպատակը շատ պարզ է՝ խթանել, որ բոլոր գործատուները գրանցեն իրենց աշխատողներին և ապահովեն օրինական աշխատանքային հարաբերություններ։ Սա որևէ քաղաքական ենթատեքստ չունի․ խոսքը աշխատանքի իրավունքի պաշտպանության մասին է, որը միտված է աշխատողների սոցիալական երաշխիքների ապահովմանը։
Աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում պետության այս մոտեցումը համահունչ է բազմաթիվ երկրների փորձին, որտեղ պետական ծրագրերն ու միջամտություններն օգնել են նվազեցնել ոչ ֆորմալ զբաղվածությունը։ Օրինակ՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում ոչ ֆորմալ զբաղվածության միջին մակարդակը մոտ 11.9% է, Վրաստանում վերջին տարիներին այն նվազել է 31.7%-ից մինչև 27.6%։ Հայաստանում, ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի պաշտոնական տվյալների, 2024 թ․ ոչ ֆորմալ զբաղվածության մակարդակը կազմել է 35.3%, ինչը հստակ ցույց է տալիս, որ ոլորտում բարեփոխումների անհրաժեշտություն կա։
Հետևաբար, ոլորտում պետության կողմից նախատեսվող քայլերն ուղղված են բացառապես այս խնդիրը լուծելուն և աշխատողների իրավունքները պաշտպանելուն»։

Цель государства — стимулировать всех работодателей регистрировать своих работников
Министерство труда и социальных вопросов РА распространило сообщение, опровергая публикации, появившиеся в ряде СМИ:
«Ряд средств массовой информации распространил публикации под заголовками «Правительство готовит новую дубинку в «красивой» упаковке» и «В Армении работодателей разделят на «добросовестных» и «недобросовестных» группы: что это предполагает?», в которых утверждается, будто Правительство готовится разделить работодателей на «добросовестных» и «недобросовестных» группы в политических целях. Указывается, будто власти будут представлять «свои» компании как добросовестные, а предприятия оппонентов будут классифицироваться как недобросовестные, а также то, что процесс будет использован против компаний, финансирующих оппозиционные СМИ или заказывающих у них рекламу.
В ответ на вышеупомянутые публикации сообщаем, что эти публикации являются вымыслом и не имеют ничего общего с действительностью.
Цель государства очень проста: стимулировать всех работодателей регистрировать своих работников и обеспечивать законные трудовые отношения. Это не имеет никакого политического подтекста; речь идет о защите трудовых прав, которая направлена на обеспечение социальных гарантий работников.
Этот подход государства в сфере труда и занятости созвучен опыту многих стран, где государственные программы и меры помогли снизить неформальную занятость. Например, в странах Европы и Центральной Азии средний уровень неформальной занятости составляет около 11.9%, в Грузии за последние годы он снизился с 31.7% до 27.6%. В Армении, согласно официальным данным Статистического комитета РА, в 2024 году уровень неформальной занятости составил 35.3%, что ясно показывает необходимость реформ в этой сфере.
Следовательно, шаги, предусмотренные государством в этой области, направлены исключительно на решение этой проблемы и защиту прав работников».