2026 թվականի հունվարի 1-ից Վրաստան մուտք գործելու համար զբոսաշրջիկներից կպահանջվի բժշկական ապահովագրություն վրացերենով կամ անգլերենով. Radar Armenia-ին հայտնեցին ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեից։
Տեղեկություն է տարածվել hartak.am-ում, որ ապահովագրությունը պետք է տրված լինի Վրաստան մուտք գործելու պահից մինչև երկրում գտնվելու ողջ ժամանակահատվածի համար։
Ապահովագրական դեպքերը պետք է ներառեն․
- դժբախտ պատահարները,
- վնասվածքները,
- հանկարծակի հիվանդությունները,
- բժշկական տարհանումը
- հայրենադարձությունը։
Վրաստանում գտնվող օտարերկրացու մոտ բժշկական պարտադիր ապահովագրության բացակայության համար սահմանված է 300 լարիի չափով տուգանք (մոտավորապես 42․320 դրամ)։
Տուգանքի վճարի ժամկետանց լինելու դեպքում տուգանքը կրկնապատկվում է, ապա՝ եռապատկվում. պահանջների անտեսումը կարող է հանգեցնել երկիր մուտքի սահմանափակման կամ արտաքսման։

Для въезда в Грузию от туристов потребуется медицинская страховка
С 1 января 2026 года для въезда в Грузию от туристов потребуется медицинская страховка на грузинском или английском языке. Об этом Radar Armenia сообщили в Комитете по туризму РА.
Информация распространилась на hartak.am, где отмечается, что страховка должна быть оформлена на весь период пребывания в стране, начиная с момента въезда в Грузию.
Страховые случаи должны включать:
Амбулаторное лечение: покрытие минимум 5 000 лари (примерно 705 340 драмов).
Стационарное лечение: покрытие минимум 30 000 лари (примерно 4 232 040 драмов).
За отсутствие обязательной медицинской страховки у иностранца, находящегося в Грузии, установлен штраф в размере 300 лари (приблизительно 42 320 драмов).
В случае просрочки уплаты штрафа он удваивается, а затем утраивается. Игнорирование требований может привести к ограничению въезда в страну или депортации.