ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի Հանրապետության համար բնապահպանության ոլորտում կարևորագույն փուլի մեկնարկը տրված է․ ներկայացվեց CoP17-ի պաշտոնական տարբերանշանը
Տարբերանշանի հիմքում ընտրվել է Երևանյան կապտաթիթեռը՝ Հայաստանի լեռնաշխարհին բնորոշ կարմիրգրքյան էնդեմիկ տեսակ։
CoP17-ի վիզուալ ինքնությունը ձևավորված է թիթեռի կենսաշրջանի գաղափարի շուրջ՝ ձու, թրթուր, պատյան և թռիչք, ինչը նույնականացվում է բնական համակարգերի շարունակականության, բազմազանության ու վերականգնման կարողության հետ։
Թիթեռի ուրվագիծը կազմված է 23 գույնից, որոնք համապատասխանում են Կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի նպատակներին, ինչպես նաև մեկ հիմնական կապույտ գույնից՝ խորհրդանշելով թիթեռի ինքնությունը։
Գունային կառուցվածքն ընդգծում է համաժողովի հիմնական ուղղվածությունը՝ գործողությունների միջոցով ապահովել բնության կայունությունն ու կենսունակությունը։
CoP17-ի կարգախոսը՝ «Գործելով հանուն բնության», արտացոլում է ընթացիկ բնապահպանական քաղաքականության առանցքը՝ կոչ անելով նախաձեռնություններից անցնել դեպի նպատակային և համակարգված գործողությունների։

Представлен официальный логотип CoP17 (ВИДЕО)
Министерство окружающей среды РА сообщает, что дан старт важнейшему этапу в сфере охраны окружающей среды для Республики Армения: представлен официальный логотип CoP17.
В основу логотипа выбрана Ереванская голубянка (Plebejus modicus), эндемичный вид Армянского нагорья, занесенный в Красную книгу.
Визуальная идентичность CoP17 сформирована вокруг идеи жизненного цикла бабочки: яйцо, гусеница, куколка и полет, что отождествляется с непрерывностью, разнообразием и способностью к восстановлению природных систем.
Контур бабочки состоит из 23 цветов, которые соответствуют целям Глобальной рамочной программы по биоразнообразию, а также одного основного синего цвета, символизирующего идентичность бабочки. Цветовая структура подчеркивает основную направленность конференции — обеспечение устойчивости и жизнеспособности природы через действия.
Девиз CoP17: «Действуя во имя природы», отражает суть текущей природоохранной политики, призывая перейти от инициатив к целенаправленным и системным действиям.