ԱՄՆ-ն փորձում է համագործակցություն ստեղծել Եգիպտոսի և Իսրայելի միջև
Axios-ը գրում է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը (Ջարեդ Քուշները) աշխատում է՝ կազմակերպելու Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսիի և Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի մասնակցությամբ գագաթնաժողով։
ԱՄՆ-ն ձգտում է խորացնել երկու երկրների միջև տնտեսական փոխկապակցվածությունը՝ հույս ունենալով, որ դա կնպաստի տարածաշրջանային ջերմ հարաբերություններին և հետագայում կկանխի կողմերի միջև հակամարտությունները։
Հաղորդվում է, որ Նեթանյահուն պետք է նախապես հաստատի Եգիպտոսի հետ կապված 35 միլիարդ դոլար արժողությամբ գազի գործարքը, ինչը կապահովի Եգիպտոսի էլեկտրաէներգիայի մինչև 25%-ը:
Չնայած ԱՄՆ-ի ջանքերին, նախագահ ալ-Սիսին մինչ այժմ «սառն» է վերաբերել գագաթնաժողովի գաղափարին՝ խուսափելով Իսրայելի ղեկավարության հետ հրապարակային շփումից Գազայի պատերազմից հետո։
Ջարեդ Քուշները Նեթանյահուին հորդորել է ցույց տալ տարածաշրջանին, որ Իսրայելը պատերազմից հետո առաջարկում է ավելին, քան պարզապես ռազմական գործողություններն են։

Axios reports that the US presidential administration (Jared Kushner) is working to organize a summit between Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
The US is seeking to deepen economic ties between the two countries, hoping this will contribute to warmer regional relations and prevent future conflicts.
Netanyahu is reportedly expected to approve a $35 billion gas deal with Egypt, which would provide up to 25% of Egypt’s electricity.
Despite US efforts, President al-Sisi has so far been “cool” about the idea of a summit, avoiding public contact with the Israeli leadership since the Gaza war.
Jared Kushner has urged Netanyahu to show the region that Israel has more to offer after the war than just military action.