Լուվրում հարյուրավոր գրքեր և այլ փաստաթղթեր վնասվել են ջրհեղեղից
Փարիզի Լուվրի թանգարանի գրադարանի եգիպտական հնությունների բաժնում ջրի արտահոսքի պատճառով վնասվել են հարյուրավոր գրքեր և այլ փաստաթղթեր, որոնք համարվում էին կարևոր հետազոտական նյութեր։
Լուվրի փոխտնօրեն Ֆրանսիս Շտայնբոկը հայտնել է, որ ջրհեղեղից վնասվել է գրադարանի երեք սենյակից մեկը, և այժմ աշխատանքներ են տարվում գրքերը չորացնելու համար։ Որոշ գրքեր դարերի պատմություն ունեն, իսկ դրանց պահպանությունը պահանջում է հատուկ ջանքեր՝ էջ առ էջ խոնավությունը վերացնելու մեթոդներով։
Ցավոք, սա առաջնային խնդիր չէ Լուվրի համար վերջին ամիսներին. մոտ երկու ամիս առաջ ագողություն է տեղի ունեցել. Լուվրում հափշտակել էին Ֆրանսիայի թագավորական զարդերը, ընդհանուր արժեքը մոտ 88 միլիոն եվրո։ Ներկայումս ետաքննությունը շարունակվում է, որոշ կասկածյալներ ձերբակալվել են և հարուցվել են մեղադրանքներ։
Այս միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, թե որքան նուրբ է մշակութային ժառանգության պահպանությունը, նույնիսկ աշխարհի ամենաշատ այցելվող թանգարաններում։

Hundreds of books and other documents, considered essential research materials, were damaged by a water leak in the Egyptian antiquities department of the Louvre Museum in Paris.
The Louvre’s deputy director, Francis Steinbock, said that one of the three rooms in the library was damaged by the flood, and work is currently underway to dry out the books. Some of the books are centuries old, and their preservation requires special efforts to remove moisture page by page.
Unfortunately, this has not been a priority for the Louvre in recent months. About two months ago, a theft occurred. The French royal jewels, valued at about 88 million euros, were stolen from the Louvre. The investigation is ongoing; some suspects have been arrested, and charges have been filed.
The incident once again highlights how delicate the preservation of cultural heritage is, even in the world’s most visited museums.