Լուվրում հարյուրավոր գրքեր և այլ փաստաթղթեր վնասվել են ջրհեղեղից
Փարիզի Լուվրի թանգարանի գրադարանի եգիպտական հնությունների բաժնում ջրի արտահոսքի պատճառով վնասվել են հարյուրավոր գրքեր և այլ փաստաթղթեր, որոնք համարվում էին կարևոր հետազոտական նյութեր։
Լուվրի փոխտնօրեն Ֆրանսիս Շտայնբոկը հայտնել է, որ ջրհեղեղից վնասվել է գրադարանի երեք սենյակից մեկը, և այժմ աշխատանքներ են տարվում գրքերը չորացնելու համար։ Որոշ գրքեր դարերի պատմություն ունեն, իսկ դրանց պահպանությունը պահանջում է հատուկ ջանքեր՝ էջ առ էջ խոնավությունը վերացնելու մեթոդներով։
Ցավոք, սա առաջնային խնդիր չէ Լուվրի համար վերջին ամիսներին. մոտ երկու ամիս առաջ ագողություն է տեղի ունեցել. Լուվրում հափշտակել էին Ֆրանսիայի թագավորական զարդերը, ընդհանուր արժեքը մոտ 88 միլիոն եվրո։ Ներկայումս ետաքննությունը շարունակվում է, որոշ կասկածյալներ ձերբակալվել են և հարուցվել են մեղադրանքներ։
Այս միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, թե որքան նուրբ է մշակութային ժառանգության պահպանությունը, նույնիսկ աշխարհի ամենաշատ այցելվող թանգարաններում։

В Лувре сотни книг и других документов повреждены из-за потопа
В отделе египетских древностей библиотеки музея Лувра в Париже из-за протечки воды повреждены сотни книг и других документов, которые считались важными исследовательскими материалами.
Заместитель директора Лувра Франсис Штайнбок сообщил, что в результате потопа пострадала одна из трех комнат библиотеки, и сейчас ведутся работы по сушке книг. Некоторые книги имеют многовековую историю, и их сохранение требует особых усилий с использованием методов устранения влаги страница за страницей.
К сожалению, это не единственная проблема для Лувра в последние месяцы: около двух месяцев назад произошло ограбление — в Лувре были похищены королевские драгоценности Франции общей стоимостью около 88 миллионов евро. В настоящее время расследование продолжается, некоторые подозреваемые арестованы и им предъявлены обвинения.
Этот инцидент еще раз подчеркивает, насколько деликатным является сохранение культурного наследия, даже в самых посещаемых музеях мира.