Եղբայրական հայ ժողովրդի հետ սգում ենք. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն
Եղբայրական հայ ժողովրդի հետ սգում ենք այս սարսափելի ողբերգության զոհերի հիշատակը, գրառում է կատարել ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը` ուղերձ հղելով Սպիտակի երկրաշարժի տարելիցի օրը։
«1988թ. դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցավ ողբերգություն, որն ընդհանուր դարձավ Խորհրդային Միության բոլոր ժողովուրդների համար: Այդ օրը հանրապետության հյուսիսում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը, պաշտոնական տվյալներով, խլեց 25 հազար մարդու կյանք։ Տուժեցին Լենինականը (այժմ՝ Գյումրի), Կիրովականը (այժմ՝ Վանաձոր) և ավելի քան 300 բնակավայրեր, իսկ աղետի էպիկենտրոնում գտնվող Սպիտակ քաղաքը հիմնահատակ ավերվեց։ Աղետն ազդել է Հայաստանի տարածքի շուրջ 40 տոկոսի վրա։ Աղետի գոտում է հայտնվել մոտ 1 մլն մարդ։
Տեղեկանալով արտակարգ իրավիճակի մասին՝ ԽՄԿԿ Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Մ.Ս. Գորբաչովն ընդհատել է պետական այցը ԱՄՆ և մեկնել Հայաստանի ավերված շրջաններ: Ստեղծվել էր կառավարական հանձնաժողով՝ աղետի հետևանքների վերացման ուղղությամբ աշխատանքները համակարգելու համար, որի ղեկավարն էր ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախագահ Ն.Ի. Ռիժկովը։
Տուժածներին առաջինը օգնության են հասել ԽՍՀՄ զինված ուժերի և ՊԱԿ-ի սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները։ Նույն օրը Մոսկվայից Հայաստան ժամանեց բարձրակարգ բժիշկներից և ռազմադաշտային վիրաբույժների կազմված բժշկական խումբ: Ընդհանուր առմամբ, փրկարարական աշխատանքներին, կամավորներից բացի, մասնակցել են ավելի քան 20 հազար զինվորներ և սպաներ: Մի քանի օրվա ընթացքում հանրապետությունում տեղակայվել է 50 հազար վրան և 200 դաշտային խոհանոց։ Փլատակների մաքրման ժամանակ օգտագործվել է ավելի քան 3 հազար միավոր ռազմական տեխնիկա։ Ավերված շրջանների վերականգնմանը մասնակցել են բոլոր խորհրդային հանրապետությունները։
2008թ. Ն.Ի.Ռիժկովին շնորհվել է «Հայաստանի ազգային հերոսի» կոչում: Երկրաշարժի հետևանքների վերացմանը մասնակցած խորհրդային զինվորների հիշատակը հավերժացավ 2015թ. Սպիտակում տեղադրված հուշարձանով: Եղբայրական հայ ժողովրդի հետ սգում ենք այս սարսափելի ողբերգության զոհերի հիշատակը»,- ասվումէ ուղերձում:

Скорбим вместе с братским армянским народом, — Посольство РФ в РА
Скорбим вместе с братским армянским народом о жертвах этой ужасной трагедии, — такую запись сделало Посольство РФ в РА, обратившись с посланием в день годовщины Спитакского землетрясения.
«7 декабря 1988 года в Армении произошла трагедия, которая стала общей для всех народов Советского Союза. Разрушительное землетрясение, произошедшее в тот день на севере республики, по официальным данным, унесло жизни 25 тысяч человек. Пострадали Ленинакан (ныне Гюмри), Кировакан (ныне Ванадзор) и более 300 населенных пунктов, а город Спитак, находившийся в эпицентре бедствия, был разрушен до основания. Катастрофа затронула около 40 процентов территории Армении. В зоне бедствия оказалось около 1 млн человек.
Узнав о чрезвычайной ситуации, генеральный секретарь ЦК КПСС М. С. Горбачев прервал государственный визит в США и вылетел в разрушенные районы Армении. Была создана правительственная комиссия для координации работ по ликвидации последствий бедствия, руководителем которой был Председатель Совета Министров СССР Н. И. Рыжков.
Первыми на помощь пострадавшим пришли подразделения Вооруженных сил СССР и пограничных войск КГБ. В тот же день из Москвы в Армению прибыла медицинская бригада, состоящая из высококвалифицированных врачей и полевых хирургов. В целом, помимо добровольцев, в спасательных работах приняли участие более 20 тысяч солдат и офицеров. За несколько дней в республике было развернуто 50 тысяч палаток и 200 полевых кухонь. При расчистке завалов было задействовано более 3 тысяч единиц военной техники. В восстановлении разрушенных районов участвовали все советские республики.
В 2008 году Н. И. Рыжкову было присвоено звание «Национальный герой Армении». Память советских воинов, участвовавших в ликвидации последствий землетрясения, была увековечена памятником, установленным в Спитаке в 2015 году. Скорбим вместе с братским армянским народом о жертвах этой ужасной трагедии», — говорится в послании.