Վիեննայում՝ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի 32-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Դագ Հարթելիուսի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Շվեդիայի միջև երկկողմ, ինչպես նաև Նորդիկ-բալթյան երկրների (NB8) ձևաչափի շրջանակներում արդյունավետ և շարունակական համագործակցությանը։ Կողմերը կարևորել են քաղաքական երկխոսության ընդլայնումը և առկա բազմաշերտ համագործակցության հետագա զարգացումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին` ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը կարևորել է հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդումը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի և վերջինիս կարևոր բաղադրիչ «TRIPP ուղի» ծրագրի մանրամասները:
Մտքեր են փոխանակվել բազմակողմ ձևաչափերի և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների միջև փոխգործակցության հարցերի շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջն է ներկայացրել 2026թ. Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի անցկացման գործում ՀՀ առաջնայնությունները։

In Vienna, within the framework of the 32nd session of the OSCE Ministerial Conference, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonian met with State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden Dag Hartelius.
The meeting focused on practical, continuous cooperation between Armenia and Sweden, both bilaterally and within the Nordic-Baltic (NB8) format. The parties attached importance to expanding political dialogue and further developing the existing multi-layered cooperation.
Touching upon the latest regional developments, Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonian emphasized the importance of further strengthening the established peace. In this context, the Deputy Foreign Minister presented the details of the RA Government's "Crossroads of Peace" project and its essential component, the "TRIPP Path" program.
They exchanged views on issues of bilateral cooperation within multilateral formats and international organizations. The Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia presented to his counterpart the Republic of Armenia's priorities for the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity, to be held in Yerevan in 2026.