Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ-ում աղքատության պատճառը
«Բայց ժամանակն է, ի վերջո, որ մենք առերեսվենք և արձանագրենք դրա պատճառները։ Հայաստանում այլևս աղքատության պատճառը այն չէ, որ աշխատատեղ չկա, այլ աղքատություն կա միայն աղքատ չլինելու հմտությունների բացակայության կամ սակավ լինելու պատճառով»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ 2018թ.-ից որդեգրել են այն ռազմավարությունը, որ աղքատությունը հաղթահարելու ձևը աշխատանքն է. «Կան մարդիկ, որ աշխատում են, բայց շարունակում են աղքատ մնալ, ինչու՞։ Քանի որ այստեղ ևս վերոնշյալ պատճառն է»,-շեշտել է նա։

Премьер-министр РА Никол Пашинян, выступая в НС, затронул проблему бедности, подчеркнув: проблема бедности существует.
«Но, в конце концов, настало время, чтобы мы столкнулись и зафиксировали ее причины. Причина бедности в Армении больше не в том, что нет рабочих мест, а бедность существует только из-за отсутствия или недостатка навыков, необходимых для того, чтобы не быть бедным», — сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, с 2018 года они приняли стратегию, согласно которой способом преодоления бедности является работа: «Есть люди, которые работают, но продолжают оставаться бедными, почему? Потому что и здесь та же вышеупомянутая причина», — подчеркнул он.