Հրամանատարը բռնություն է գործադրել հինգ զինծառայողի նկատմամբ, մեկին հասցրել ինքնասպանության
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող Ն.Գ.-ին ինքնասպանության հասցնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ պարտադիր ժամկետային զինծառայող Ն.Գ.-ն 2024 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում մարտական դիրքում հերթապահության ժամանակ չի պահպանել մեկ այլ զինծառայող Ա.Ղ-ին տրված՝ զինվորական ծառայության պարտականություններից չբխող և բացառապես վերջինիս ազդեցությամբ ու հեղինակությամբ պայմանավորված խոստումը, ինչի հետևանքով Ա.Ղ.-ն նվաստացրել է նրա պատիվն ու արժանապատվությունը:
Վերոգրյալի հետևանքով, 2024 թվականի նոյեմբերի 13-ին Ն.Գ.-ն ինքնասպանություն է գործել՝ կախվելու եղանակով:
Բացի այդ, Ա.Ղ.-ն մարտական հերթապահության ընթացքում թույլ տրված թերացումների համար պարտադիր ժամկետային մի քանի զինծառայողներից պարզաբանումներ է պահանջել՝ նվաստացնելով նրանց պատիվն ու արժանապատվությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ հրաձգային գումարտակի հրամանատար Ա.Ղ.-ն մարտական դիրքում հերթապահության ընթացքում կատարված կարգապահական խախտումների համար բռնություն է գործադրել հինգ զինծառայողի նկատմամբ:
Պարտադիր ժամկետային զինծառայողի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը) և 524-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (զինծառայողին վիրավորանք հասցնելը), իսկ հրաձգային գումարտակի հրամանատարի նկատմամբ՝ 520-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (ստորադասի (ենթակայի) նկատմամբ բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) և 520-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ստորադասի (ենթակայի) նկատմամբ բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը) (4 դրվագ):

Командир применил насилие в отношении пяти военнослужащих, одного довёл до самоубийства
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту доведения до самоубийства военнослужащего срочной обязательной службы Н.Г.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что военнослужащий срочной обязательной службы Н.Г. в период с 27 сентября по 11 октября 2024 года, находясь на дежурстве на боевой позиции, не выполнил обещание, данное другому военнослужащему А.Г., которое не вытекало из обязанностей воинской службы и было обусловлено исключительно влиянием и авторитетом последнего, вследствие чего А.Г. унизил его честь и достоинство.
Вследствие вышеизложенного, 13 ноября 2024 года Н.Г. совершил самоубийство путем повешения.
Кроме того, А.Г. в ходе боевого дежурства требовал объяснений от нескольких военнослужащих срочной обязательной службы за допущенные упущения, унижая их честь и достоинство.
В ходе предварительного следствия по уголовному производству также выяснилось, что командир стрелкового батальона А.Г. применил насилие в отношении пяти военнослужащих за допущенные дисциплинарные нарушения во время дежурства на боевой позиции.
В отношении военнослужащего срочной обязательной службы возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 2 статьи 522 (Доведение военнослужащего до самоубийства по неосторожности) и пункту 3 части 2 статьи 524 (Оскорбление военнослужащего) Уголовного кодекса, а в отношении командира стрелкового батальона – по части 5 статьи 520 (Применение насилия или угроза применения насилия в отношении подчинённого (субордината), повлекшее по неосторожности смерть человека) и пункту 2 части 3 статьи 520 (Применение насилия или угроза применения насилия в отношении подчинённого (субордината)) (4 эпизода).
Уголовное производство с обвинительным заключением направлено контролирующему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.