ՆԳ նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպանին
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նոյեմբերի 27-ին ընդունել է ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանին։
ՆԳ նախարարը շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ շնորհակալություն է հայտնել Լոռու մարզում աղետից հետո վերականգնման աշխատանքներում, մասնավորապես՝ կամուրջների կառուցման գործում ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև տեղահանված անձանց ցուցաբերած օգնության համար։
Արփինե Սարգսյանը մատնանշելով երկկողմ ջերմ հարաբերությունները՝ կարևորել է համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու հնարավորությունը։ Նա ընդգծել է Անվտանգության ոլորտի կառավարման Ժնևյան կենտրոնի հետ գործընկերության ամրապնդումը և COP-17-ից առաջ ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը։
Դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշել է, որ Շվեյցարիայի կառավարությունը աջակցում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ երկխոսությանը՝ դեսպան Բաումանը շնորհավորել է ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը ստանալու առթիվ և ընդգծել այդ ուղղությամբ Հայաստանի պատասխանատու հանձնառությունը։
Դեսպանը բարձր է գնահատել նոյեմբերի 21-27-ի ընթացքում հրդեհների մարման ժամանակ Փրկարար ծառայության աշխատանքը և ցավակցություն հայտնել հրշեջ-փրկարարի զոհվելու կապակցությամբ։
Ընդգծվել է նաև ՄԱԿ-ի Միջազգային որոնողափրկարարական խորհրդատվական խմբում (INSARAG) Հայաստանին Շվեյցարիայի մենթորության կարևորությունն ու այդ համատեքստում վարժանքները շարունակելու անհրաժեշտությունը։
Քննարկվել են կլիմայի փոփոխության շրջանակում աղետների ռիսկի կառավարման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները և այլ հարցեր։

Министр внутренних дел Арпине Саркисян 27 ноября приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарской Конфедерации в Армении Андреа Барбару Бауман.
Министр внутренних дел поздравила посла с назначением на должность, поблагодарила за оказанную поддержку в работах по восстановлению после катастрофы в Лорийской области, в частности, в строительстве мостов, а также за помощь перемещенным лицам.
Арпине Саркисян, отметив теплые двусторонние отношения, подчеркнула возможность расширения рамок сотрудничества. Она выделила укрепление партнерства с Женевским центром управления в сфере безопасности и необходимость активного сотрудничества перед COP-17.
Посол Андреа Барбара Бауман, поблагодарив за теплый прием, отметила, что правительство Швейцарии поддерживает процесс установления мира в регионе и нормализации отношений.
Обращаясь к диалогу Армения-ЕС, посол Бауман поздравила с получением Плана действий по либерализации визового режима ЕС и подчеркнула ответственные обязательства Армении в этом направлении.
Посол высоко оценила работу Спасательной службы во время тушения пожаров 21-27 ноября и выразила соболезнования в связи с гибелью пожарного-спасателя.
Также подчеркнута важность менторства Швейцарии для Армении в Консультативной группе ООН по международным поисково-спасательным операциям (INSARAG) и необходимость продолжения учений в этом контексте.
Обсуждены возможности сотрудничества в области управления рисками катастроф в контексте изменения климата, защиты прав человека и другие вопросы.