Ընդունվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը վերաբերող համաձայնագիրը
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 28-ին գումարվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ Եվրոպական միության ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծն էր:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի տեղեկացմամբ  համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին: Նշվել է, որ կողմերը ցանկանում են սահմանել ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններին Հայաստանի մասնակցության ընդհանուր պայմանները` նման հնարավոր հետագա մասնակցության շրջանակը սահմանող համաձայնագրում յուրաքանչյուր որոշակի դեպքում` յուրաքանչյուր գործողության համար այդ պայմանները սահմանելու փոխարեն:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով համաձայնագիրը հնարավորություն է ընձեռում ճգնաժամերի կառավարման ոլորտում լավագույնս օգտագործել Եվրոպական միության փորձն ու գիտելիքները: Հաշվի առնելով, որ վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ գործընկերության օրակարգը համալրվել է նաեւ անվտանգային եւ պաշտպանական ոլորտի համագործակցությամբ` համաձայնագիրը հնարավորություն կստեղծի նշյալ ուղղություններով եւս համագործակցության խորացման եւ հետագա ընդլայնման համար:
2025 թվականի հունիսի 30-ին ԵՄ-ից ստացվել է ծանուցում համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտելու մասին:
Վահան Կոստանյանը  պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Համաձայնագրի տեքստը` այստեղ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը: Ըստ նրա` համաձայնագրում անորոշություններ կան` կապված համաձայնագրով նախատեսված համագործակցության որոշ դրույթների հետ: Նա հայտնել է, որ խմբակցությունը ձեռնպահ է քվեարկելու:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արման Եղոյանը` անդրադառնալով ընդդիմադիր գործընկերոջ մտահոգություններին:
Արտահերթ ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը ներողություն է խնդրել թեմայից շեղվելու համար եւ անդրադարձել Երեւանում օդի աղտոտվածության հիմնախնդրին` նշելով, որ այն հանրապետությունում շատ բարձր է, բարձր է նաեւ մայրաքաղաքում: Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ խնդիրն անհրաժեշտ է լուծել օրենսդրական ճանապարհով:
«Ենթադրում եմ, որ կլինեն օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք ինչ-որ խմբերի կվերաբերեն: Բայց մենք պետք է որոշենք` կամ մենք թույն ենք շնչում, տարբեր քաղցկեղային եւ մնացած այլ հիվանդություններից մեր հարազատներին կորցնում, կամ մենք որոշումներ ենք կայացնում»,-մասնավորապես ասել է ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է օրենքի նախագիծը եւ սպառելով օրակարգը` ավարտել արտահերթ նիստի աշխատանքը:

В соответствии со статьей 100 Конституции Республики Армения и статьей 41 конституционного закона «Регламент Национального собрания» по инициативе депутатов Национального собрания 28 ноября созвано внеочередное заседание Национального собрания, в повестке дня которого был законопроект «О ратификации Соглашения между Республикой Армения и Европейским союзом об определении рамок участия Республики Армения в операциях Европейского союза по управлению кризисами».
По информации заместителя министра иностранных дел Республики Армения Ваана Костаняна, соглашение подписано 30 июня 2025 года. Отмечалось, что стороны желают установить общие условия участия Армении в операциях Европейского союза по управлению кризисами в соглашении, определяющем рамки подобного возможного последующего участия в каждом конкретном случае, вместо установления этих условий для каждой операции отдельно.
По словам основного докладчика, соглашение предоставляет возможность наилучшим образом использовать опыт и знания Европейского союза в сфере управления кризисами. Учитывая, что в последний период повестка партнерства между Республикой Армения и Европейским союзом пополнилась также сотрудничеством в сфере безопасности и обороны, соглашение создаст возможность для углубления и дальнейшего расширения сотрудничества по указанным направлениям.
30 июня 2025 года от Европейского союза получено уведомление о завершении необходимых внутригосударственных процедур для вступления соглашения в силу.
Ваан Костанян ответил на вопросы депутатов, дал разъяснения.
Председатель Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам европейской интеграции Арман Егоян представил положительное заключение комиссии.
Текст соглашения – здесь.
Точку зрения фракции Национального собрания «Армения» представил секретарь фракции Арцвик Минасян. По его словам, в соглашении имеются неопределенности, связанные с некоторыми положениями сотрудничества, предусмотренными соглашением. Он сообщил, что фракция воздержится при голосовании.
От имени фракции Национального собрания «Гражданский договор» выступил Арман Егоян, обратившись к озабоченностям оппозиционного коллеги.
Внеочередное выступление имел председатель Национального собрания Ален Симонян.
Председатель Национального собрания извинился за отклонение от темы и обратился к проблеме загрязнения воздуха в Ереване, отметив, что оно в республике очень высокое, высокое также и в столице. Ален Симонян подчеркнул, что проблему необходимо решить законодательным путем.
«Полагаю, что будут законодательные инициативы, которые затронут какие-то группы. Но мы должны определиться: либо мы вдыхаем яд, теряем своих близких от различных раковых и остальных других болезней, либо мы принимаем решения», – в частности, сказал председатель Национального собрания.
Парламент голосованием принял законопроект и, исчерпав повестку дня, завершил работу внеочередного заседания.