Հրդեհների հետևանքով բազմաթիվ վայրի կենդանիներ լքել են իրենց բնական միջավայրը
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը այցելել է Տավուշի  մարզ` ծանոթանալու վերջին օրերին «Դիլիջան» ազգային պարկում ու հարակից տարածքներում տեղի ունեցած հրդեհների հետևանքներին, հայտնում են նախարարության մամուլի ծառայությունից։
ՇՄՆ Էկոպարեկային ծառայության, ՆԳ նախարարության Փրկարար ծառայության և համայնքային ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների հետ նախարարը ծանոթացել է իրավիճակին, փորձել գնահատել հրդեհների ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։
Նախարար Մաթևոսյանը շնորհակալություն է հայտնել հրդեհաշիջման աշխատանքներում ներգրավված բոլոր ծառայողներին` իրենց պատասխանատու և նվիրված աշխատանքի համար։ Հորդորել լինել առավել զգոն և հետևել քաղաքացիների շրջանում հակահրդեհային կանոնների պահպանմանը, ինչպես նաև խիստ արձագանքել դրանց խախտումների դեպքերին։
Նախարարը բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման պատասխանատուներին հանձնարարել է ուժեղացնել բնակչության շրջանում իրականացվող իրազեկման ու բացատրական աշխատանքները՝ կանխարգելման միջոցառումների արդյունավետությունն առավել բարձրացնելու համար։
«Բացի հակահրդեհային կանոնների խստագույն պահպանման անհրաժեշտությունը, մենք կանգնած ենք մեկ կարևոր խնդրի առաջ ևս․ անտառային հրդեհների հետևանքով բազմաթիվ վայրի կենդանիներ լքել են իրենց բնական միջավայրը և կարող են հայտնվել համայնքներին կամ բնակելի հատվածներին մոտ»,- նշել է նախարար Մաթևոսյանը:
Հարգելի քաղաքացինե´ր, նման դեպքերում խնդրում ենք անհապաղ դիմել համապատասխան ծառայություններին՝ ապահովելու ինչպես մարդկանց, այնպես էլ կենդանիների անվտանգությունը։ Նախարարը այցելել է նաև հրդեհաշիջման աշխատանքների համար ստեղծված օպերատիվ արձագանքման շտաբ: Գույքագրված խնդիրներին հնարավոր սեղմ ժամկետում կտրվեն լուծումներ:

Министр окружающей среды Амбарцум Матевосян посетил Тавушскую область, чтобы ознакомиться с последствиями недавних пожаров в национальном парке «Дилижан» и на прилегающих территориях, сообщают из пресс-службы министерства.
С представителями Службы экопатрулирования Министерства окружающей среды, Спасательной службы МВД и руководства общины министр ознакомился с ситуацией, попытался оценить воздействие пожаров на окружающую среду.
Министр Матевосян поблагодарил всех сотрудников, задействованных в работах по тушению пожаров, за их ответственный и самоотверженный труд. Призвал быть максимально бдительными и следить за соблюдением противопожарных правил среди граждан, а также строго реагировать на случаи их нарушений.
Министр поручил ответственным за управление особо охраняемыми природными территориями усилить проводимые среди населения информационно-разъяснительные работы для повышения эффективности профилактических мероприятий.
«Помимо необходимости строжайшего соблюдения противопожарных правил, мы сталкиваемся еще с одной важной проблемой: в результате лесных пожаров многие дикие животные покинули свою естественную среду обитания и могут оказаться рядом к общинам или жилым районам», – отметил министр Матевосян.
Уважаемые граждане, в таких случаях просим незамедлительно обращаться в соответствующие службы для обеспечения безопасности как людей, так и животных. Министр также посетил штаб оперативного реагирования, созданный для работ по тушению пожаров. Зафиксированным проблемам будут найдены решения в возможные сжатые сроки.