Այսօր Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում անցվացվող Տրանսկասպյան տրանսպորտային միջանցքի և կապի ներդրողների համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը մասնակցել է ԵՄ, Կենտրոնական Ասիայի, Կովկասի և Սևծովյան տարածաշրջանի երկրների տրանսպորտի նախարարների նիստին, որի ժամանակ հանդես է եկել ելույթով։
Նախարարն ընդգծել է, որ ժամանակակից աշխարհում տրանսպորտը կարևոր դեր է խաղում կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովման գործում։ Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ներդրումներն ապագայի ներդրումներն են՝ շարժունակության, տնտեսական կայունության և երկարաժամկետ զարգացման մեջ։
«Այս առումով վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվում են լայնածավալ աշխատանքներ ավտոճանապարհային ցանցի բարելավման ուղղությամբ, իրականացվում է «Հյուսիս - Հարավ» մայրուղու կառուցման ներդրումային ծրագիրը, որը ձգվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահմանից մինչև Վրաստանի Հանրապետության սահման՝ 556 կմ նախագծային երկարությամբ»,-նշել է նախարարն իր ելույթում։
Խուդաթյանը նկատել է, որ Ռազմավարական տրանսպորտալոգիստիկ նախագիծ է նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի նպատակն է տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն ու զարգացումը՝ Հարավային Կովկասը վերածելով Արևելքի և Արևմուտքի, Հյուսիսի և Հարավի միջև առանցքային տարանցիկ հանգույցի:
«Տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը և TRIPP նախագծի իրականացումը, որը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի բաղադրիչներից մեկն է, կդառնա տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման հաստատման առանցքային գործոններից մեկը»,- ասել է նախարարը` հավելելով, որ Հայաստանն իր աջակցությունն է հայտնում «Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու» համակարգման հարթակի հետագա ամրապնդմանը և նպատակահարմար է գտնում ընդլայնել դրա գործառնականությունը։

Сегодня в столице Узбекистана Ташкенте в рамках конференции инвесторов Транскаспийского транспортного коридора и связи министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Давид Худатян принял участие в заседании министров транспорта стран ЕС, Центральной Азии, Кавказа и Черноморского региона, где выступил с речью.
Министр подчеркнул, что в современном мире транспорт играет важную роль в обеспечении устойчивого социально-экономического развития. Инвестиции в транспортную инфраструктуру – это инвестиции в будущее в мобильность, экономическую стабильность и долгосрочное развитие.
«В этом аспекте в последние годы в Республике Армения проводятся масштабные работы по улучшению автодорожной сети, реализуется инвестиционная программа строительства магистрали «Север-Юг», которая протянется от границы с Исламской Республикой Иран до границы с Республикой Грузия с проектной длиной 556 км», – отметил министр в своем выступлении.
Худатян заметил, что стратегическим транспортно-логистическим проектом является также разработанный правительством Республики Армения проект «Перекресток мира», цель которого – разблокирование и развитие транспортных сообщений в регионе, превращение Южного Кавказа в ключевой транзитный узел между Востоком и Западом, Севером и Югом.
«Разблокирование транспортных связей и реализация проекта TRIPP, который является одним из компонентов проекта «Перекресток мира», станут одними из ключевых факторов установления мира, стабильности и процветания в регионе», – сказал министр, добавив, что Армения выражает свою поддержку дальнейшему укреплению платформы координации «Транскаспийского международного транспортного маршрута» и считает целесообразным расширить его операционность.