Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ վայրի կենդանիների հետ կապված իրավահարաբերությունները, բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության, հստակ կարգավորումներ չունեն: Բաց է տնային, թափառող, ծառայողական նշանակության, ցուցադրման, սպորտային եւ ժամանցային միջոցառումների համար օգտագործվող կենդանիների հետ կապված համալիր եւ ամբողջական կարգավորումների դաշտը: Այս մասին ասել է պատգամավոր Մերի Գալստյանը՝ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 26-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր եւ պատգամավոր Արուսյակ Մանավազյանի հեղինակած «Կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Օրենքի նախագծով սահմանվում են ՀՀ տարածքում տնային եւ թափառող, ծառայողական նշանակության, ցուցադրման, սպորտային կամ ժամանցային միջոցառումների համար օգտագործվող կենդանիների հետ կապված իրավահարաբերությունները:
Մերի Գալստյանի տեղեկացմամբ առաջարկվող կարգավորումները չեն տարածվելու գյուղատնտեսական, որսի, ինչպես նաեւ մարդու կենսագործունեության վրա վնասակար ազդեցություն ունեցող կենդանիների հետ կապված իրավահարաբերությունների վրա: Նշվել է, որ նախագծերի մշակման փուլում հեղինակներն ուսումնասիրել են շուրջ 20 երկրի ոլորտային փորձը: Տեղի են ունեցել քննարկումներ Կենդանիների պաշտպանության հարցերով աշխատանքային խմբի անդամների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, փորձագետների, կենդանասերների, պետական մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Փաթեթի առանձին կարգավորումներ վերաբերում են թափառող կենդանիների, մասնավորապես` շների հետ կապված հիմնախնդրի լուծմանը: Մասնավորապես, նախատեսվում է 3 մարզկենտրոնում կառուցել կենդանիների կացարան` վայր, որտեղ կերակրվելու, բուժվելու կամ պահվելու են թափառող, կորած կամ լքված կենդանիները, ինչպես նաեւ ժամանակավոր պահման եւ կերակրման հանձնված կենդանիները:
Պատասխանատվություն է նախատեսվում կենդանիներին լքելու համար:
Նախագծերի ընդունման եւ կիրակման արդյունքում ակնկալվում է նվազեցնել կենդանիների նկատմամբ դաժան եւ անպատասխանատու գործողությունները եւ ունենալ իրավական մեխանիզմներ, որոնք կապահովեն կենդանիների բարեկեցությունն ու պաշտպանվածությունը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում հեղինակները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքն օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ:

Намечается строительство приютов для животных в 3 областных центрах
В Республике Армения правоотношения, связанные с одомашненными животными, за исключением сельскохозяйственного назначения, не имеют четких регуляций. Открытой остается сфера комплексных и полных регуляций, связанных с животными, используемыми для домашних, безнадзорных, служебных, выставочных, спортивных и развлекательных мероприятий. Об этом сказала депутат Мери Галстян на очередном заседании постоянной комиссии Национального собрания по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды 26 ноября, представляя в первом чтении разработанный ею и депутатом Арусяк Манавазян законопроект «Об ответственном обращении с животными» с сопутствующим законодательным пакетом.
Законопроектом устанавливаются правоотношения, связанные с животными, используемыми на территории Республики Армения для домашних и безнадзорных, служебных, выставочных, спортивных или развлекательных мероприятий.
По информации Мери Галстян, предлагаемые регуляции не будут распространяться на правоотношения, связанные с сельскохозяйственными животными, охотничьими, а также с животными, оказывающими вредное воздействие на жизнедеятельность человека. Отмечалось, что на этапе разработки проектов авторы изучили отраслевой опыт около 20 стран. Прошли обсуждения с участием членов рабочей группы по защите животных, представителей общественных организаций, экспертов, зоозащитников, представителей государственных органов.
Отдельные регуляции пакета касаются решения проблемы, связанной с безнадзорными животными, в частности, собаками. В частности, намечается строительство в 3 областных центрах приютов для животных – мест, где будут кормиться, лечиться или содержаться безнадзорные, потерянные или брошенные животные, а также переданные на временное содержание и кормление животные.
В результате принятия и применения проектов ожидается сокращение жестоких и безответственных действий в отношении животных и наличие правовых механизмов, которые обеспечат благополучие и защищенность животных.
В ходе обмена мнениями авторы ответили на вопросы депутатов.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Армен Симонян представил положительное заключение Правительства по законодательной инициативе.