Նոյեմբերի 26-ի՝ ժամը 21:00-ի դրությամբ, Ներքին գործերի նախարարության Փրկարար ծառայության հրշեջ-փրկարարական ստորաբաժանումները շարունակում են իրականացնել ինտենսիվ հրդեհաշիջման աշխատանքներ Տավուշի մարզում։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են ՆԳՆ Փրկարար ծառայության մեծաթիվ ուժեր, պետական և համայնքային գերատեսչությունների աշխատակիցներ․ ներգրավված է նաև անհրաժեշտ տեխնիկա։
Հրդեհաշիջման գործողությունները կազմակերպվում և կառավարվում են տեղում ձևավորված օպերատիվ շտաբի կողմից։ Շտաբի ղեկավարումը իրականացնում է ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը։ Տեղում ՆԳ նախարարի մամուլի քարտուղար, ՆԳՆ հանրային հաղորդակցության և իրազեկման վարչության պետ Նարեկ Սարգսյանը համակարգում և իրականացնում է լրատվամիջոցների հետ հաղորդակցությունը՝ ներկայացնելով օպերատիվ տեղեկատվություն և ընթացիկ զարգացումները։
Օպերատիվ և համակարգված միջոցառումների հետևանքով ամբողջությամբ մարվել են՝ Շիրակի մարզի Ձորաշեն բնակավայրի, Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ-Թթուջուր ճանապարհահատվածի, Սյունիքի մարզի Վերին Հանդ բնակավայրի, Տավուշի մարզի Դիլիջանի «Կազաչի» հատվածի հրդեհները։ Տավուշի մարզի Նավուր համայնքի տարածքում հրդեհը մեկուսացվել է։
Դիլիջանի ոլորանների և «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մոտակա անտառային հատվածներում, շարունակվում են ինտենսիվ հրդեհաշիջման աշխատանքները։ Հիմնականում այրվել է խոտածածկ և բուսածածկ տարածք, ջերմահարվել են ծառեր: Այս պահին աշխատանքները լիարժեք վերահսկվում են, և իրականացվող միջոցառումները կշարունակվեն մինչև բոլոր հրդեհային օջախների ամբողջական մարում։
Ցավով հայտնում ենք, որ լայնածավալ գործողությունների ընթացքում՝ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս, տեղի է ունեցել դժբախտ պատահար․ զոհվել է հրշեջ-փրկարար, փրկարար ծառայության սերժանտ Տարոն Սիմոնյանը։ Եվս չորս ծառայող շարունակում են ստանալ անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։ Ներքին գործերի նախարարությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում զոհված ծառայողի ընտանիքին, հարազատներին և ծառայակիցներին։
Հանրությանը կրկին հորդորում ենք խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները, լինել զգոն և ցանկացած հրդեհի կամ ծխի դեպք նկատելու դեպքում անմիջապես զանգել 911։ Նշենք, որ պարբերաբար թարմացված տեղեկատվությունը հասանելի է Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայության պաշտոնական հարթակներում։

Работы по тушению пожара продолжаются
По состоянию на 26 ноября, 21:00, пожарно-спасательные подразделения Спасательной службы Министерства внутренних дел продолжают проводить интенсивные работы по тушению пожара в Тавушской области.
В работах по тушению пожара задействованы многочисленные силы Спасательной службы МВД, сотрудники государственных и муниципальных ведомств; также задействована необходимая техника.
Операции по тушению пожара организуются и управляются оперативным штабом, созданным на месте. Руководство штабом осуществляет директор Спасательной службы МВД - заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян. На месте пресс-секретарь министра внутренних дел, начальник Управления по общественным связям и информированию МВД Нарек Саркисян координирует и осуществляет связь со СМИ, представляя оперативную информацию и текущие работы.
В результате оперативных и скоординированных мероприятий полностью потушены пожары в населенном пункте Дзорашен Ширакской области, на участке дороги Чамбарак-Ттуджур Гегаркуникской области, в населенном пункте Верин Ханд Сюникской области, на участке «Казачи» Дилиджана Тавушской области. Пожар на территории общины Навур Тавушской области локализован.
В лесных массивах вблизи дилиджанских серпантинов и санатория «Горная Армения» продолжаются интенсивные работы по тушению пожара. В основном выгорела травяная и растительная территория, деревья получили тепловое поражение. В настоящее время работы полностью контролируются, и проводимые мероприятия будут продолжены до полного тушения всех очагов пожара.
С прискорбием сообщаем, что в ходе масштабной операции при исполнении служебных обязанностей произошел несчастный случай: погиб пожарный-спасатель, сержант спасательной службы Тарон Симонян. Еще четыре сотрудника продолжают получать необходимую медицинскую помощь. Министерство внутренних дел выражает свои глубокие соболезнования семье, родным и коллегам погибшего сотрудника.
Общественность вновь призываем строго соблюдать правила пожарной безопасности, быть бдительными и в случае обнаружения любого пожара или дыма немедленно звонить по номеру 911. Отметим, что регулярно обновляемая информация доступна на официальных платформах Спасательной службы Министерства внутренних дел.