Օդի աղտոտվածությունն ունի խիստ սեզոնային բնույթ. քաղաքապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը սոցցանցի իր էջում հայտնել է, որ վերջին օրերին Երևանում օդի աղտոտվածության բարձր ցուցանիշների վերաբերյալ տարբեր մտահոգություններ կան։
«Պետք է հստակ արձանագրել, որ աղտոտվածությունը բնորոշ է ոչ միայն Երևան քաղաքին, այլ նաև Երևանին հարակից Արարատյան գոգավորությունում գտնվող Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի մարզերին և հարակից տարածաշրջաններին։
Օդի աղտոտվածությունն այս տարածաշրջանում ունի խիստ սեզոնային բնույթ և պայմանավորված է առավելապես աշխարհագրական գործոններով՝ օդային զանգվածների շրջանառությամբ, չոր անտիցիկլոնային եղանակով և գլխավորապես հարավ-արևելքից չոր, փոշոտ օդային զանգվածների մուտքով և ռելիեֆային պայմաններով։
Այս բնական պրոցեսներն ունեն ցիկլային բնույթ և կրկնվում են ամեն տարի՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։ Այս գործոնների ազդեցությամբ ձևավորվում է ինվերսիոն ռեժիմ, գրեթե դադարում է օդափոխանակությունը, որը բերում է օդի աղտոտվածության շարունակական կուտակմանը։
Դրանց գումարվել է նաև տարվա այս սեզոնին ջեռուցման, հրդեհների, այրումների արդյունքում տարբեր գազերի, օրգանական փոշու, ծխի ավելացումը օդում, որը օդափոխանակության բացակայության պայմաններում ավելի է սրում իրավիճակը։
Տարածաշրջանում օդի աղտոտվածության նվազեցում տեղի կունենա հյուսիսից ցիկլոնային օդային զանգվածների մուտքով պայմանավորված օդի ինվերսիոն շերտի քայքայման արդյունքում։
Մենք հետագայում կտեղեկացնենք նաև, թե ինչ քայլեր է իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանը՝ խնդրի մեղմման ուղղությամբ»։

Загрязнение воздуха имеет строго сезонный характер. Мэр (ВИДЕО)
Мэр Еревана Тигран Авинян на своей странице в соцсети сообщил, что в последние дни существуют различные опасения относительно высоких показателей загрязнения воздуха в Ереване.
«Нужно четко констатировать, что загрязнение характерно не только для города Еревана, но и для находящихся в прилегающей Араратской котловине областей Арарат, Армавир, Арагацотн и прилегающих регионов.
Загрязнение воздуха в этом регионе имеет строго сезонный характер и обусловлено в основном географическими факторами: циркуляцией воздушных масс, сухой антициклональной погодой и, главным образом, поступлением сухих, пыльных воздушных масс с юго-востока и рельефными условиями.
Эти природные процессы имеют циклический характер и повторяются каждый год с разной интенсивностью. Под воздействием этих факторов формируется инверсионный режим, практически прекращается воздухообмен, что приводит к непрерывному накоплению загрязнения воздуха.
К этому добавилось увеличение в воздухе различных газов, органической пыли, дыма в результате отопления, пожаров, сжиганий в этот сезон года, что в условиях отсутствия воздухообмена еще более усугубляет ситуацию.
Снижение загрязнения воздуха в регионе произойдет в результате разрушения инверсионного слоя воздуха, обусловленного поступлением циклонных воздушных масс с севера.
Мы в дальнейшем также сообщим, какие шаги осуществляет мэрия Еревана в направлении смягчения проблемы».