Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիրում ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների լողի մրցաշարի եզրափակիչ փուլին, որին մասնակցել է 128 դպրոցական:
Մրցաշարն անցկացվել է 2 տարիքային խմբում՝ 3-6-րդ դասարաններ՝ 2014-2017 թվականներին ծնված աշակերտներ (8-12 տարեկան) և 7-12-րդ դասարաններ՝ 2008-2013 թվականներին ծնված աշակերտներ (13-17 տարեկան): Եզրափակիչ փուլին մասնակցել են ՀՀ մարզերի և Երևան քաղաքի հավաքական թիմերը. յուրաքանչյուր տարիքային խմբի թիմի կազմը՝ 4 տղա և 4 աղջիկ: Այս փուլում առաջին և երկրորդ տարիքային խմբերի մասնակիցները մրցել են համապատասխանաբար 8x50 մետր և 8x100 մետր փոխանցումալող և ազատ ոճ մրցաձևերում՝ խառը կազմով (4 աղջիկ և 4 տղա):
Եզրափակիչ փուլից հետո, տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն: Պարգևները հանձնել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: 3-6-րդ դասարանների մրցաշարում լավագույն եռյակում իրենց տեղերը հաջորդաբար զբաղեցրել են` Երևանի, Շիրակի ու Կոտայքի թիմերը: Իսկ 7-12-րդ դասարաների մրցաշարում լավագույն եռյակում իրենց տեղերը հաջորդաբար զբաղեցրել են՝ Երևանի, Շիրակի և Լոռիի թիմերը:
Մրցաշարի եզրափակիչ փուլում յուրաքանչյուր տարիքային խմբում 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված թիմերը պարգևատրվել են ԿԳՄՍՆ համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, հուշանվերներով մեդալներով և դրամական պարգևներով: Թիմերի դրամական պարգևների գումարը համամասնությամբ բաժանվել է
հավաքական թիմի անդամների դպրոցների միջև՝ դպրոցի մարզական ենթակառուցվածքների բարելավման կամ մարզական գույքի ձեռքբերման նպատակով: 1-ին տեղ գրաված թիմը պարգևատրվել է 4 մլն դրամով, 2-րդ տեղը՝ 2,5 մլն դրամով, իսկ 3-րդ տեղը՝ 1,5 մլն դրամով: Մրցաշարի մրցանակային տեղեր գրաված աշակերտները ևս պարգևատրվել են դրամական մրցանակներով. 1-ին տեղ՝ (8 մասնակից) 150,000-ական դրամ, 2-րդ տեղ՝ (8 մասնակից) 100,000-ական դրամ և 3-րդ տեղ՝ (8 մասնակից) 75,000-ական դրամ: Պարգևատրվել են նաև հավաքական թիմերի պատասխանատուները՝ մարզիչները, ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչները՝ համապատասխանաբար 1-ին տեղ՝ 150,000 դրամով, 2-րդ տեղ՝ 100,000 դրամով և 3-րդ տեղ՝ 75,000 դրամով:
Մրցաշարը կազմակերպել և անցկացրել է ԿԳՄՍՆ կողմից ստեղծված հանձնաժողովը՝ համագործակցելով «Լողի հայկական դաշնություն» մարզական հասարակական կազմակերպության հետ:
Պարգևատրման արարողությունից հետո, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել հաղթողներին և հաջողություն մաղթել: Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է բոլոր մարզերում անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովման կարևորության մասին և ընդգծել, որ արդեն կա քաղաքական որոշում, որ բոլոր խոշորացված համայնքներում առնվազն 25 մետրանոց լողավազան պետք է լինի:
Երկրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ «Վարչապետի գավաթը» նոր խթան կլինի այն մրցանակակիրների և աշակերտների համար, ովքեր զբաղվում են լողով, ավելի մեծ ջանքեր ներդնել և Հայաստանի Հանրապետությունում պարգևատրման հարթակները լրացնել միջազգային մրցաշարերում պարգևատրման հարթակներով:
Խոսելով Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ռազմավարությամբ խնդիր է դրված մինչև 2050 թվականն ունենալ 25 օլիմպիական ոսկի մեդալ։ «Ես հույս ունեմ, որ այդ ոսկի մեդալներից առնվազն մեկը կլինի լողից, և մենք պետք է բոլորս ձգտենք այդ նպատակին»,-հավելել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև շրջայց է կատարել Ծաղկաձոր գլխավոր մարզահամալիրի տարածքում, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին և ապագա ծրագրերին:

Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал в главном спортивном комплексе Цахкадзора на финальном этапе школьного турнира по плаванию «Кубок Премьера РА», в котором участвовали 128 школьников.
Турнир проходил в двух возрастных группах: 3–6-е классы — учащиеся 2014–2017 годов рождения (8–12 лет) и 7–12-е классы — учащиеся 2008–2013 годов рождения (13–17 лет). В финал вышли сборные команды областей Армении и города Еревана; состав каждой команды — 4 мальчика и 4 девочки. В этом этапе участники обеих возрастных групп соревновались в комбинированных эстафетах: соответственно 8×50 метров и 8×100 метров, а также в заплывах вольным стилем — смешанным составом (4 девочки и 4 мальчика).
После финального этапа состоялась церемония награждения. Награды вручили премьер-министр Никол Пашинян, руководитель Аппарата Премьера Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и министр здравоохранения Анаит Аванессян. В турнире среди 3–6-х классов тройку лидеров заняли команды Еревана, Ширака и Котайка соответственно. В группе 7–12-х классов лучшими стали команды Еревана, Ширака и Лори.
Команды, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в каждой возрастной категории, были награждены соответствующими сертификатами МОНКС, кубками, сувенирами, медалями и денежными премиями. Денежные средства распределялись между школами участников для улучшения спортивной инфраструктуры или приобретения спортивного оборудования: за 1-е место — 4 млн драмов, за 2-е — 2,5 млн, за 3-е — 1,5 млн драмов. Участники, занявшие призовые места (по 8 человек в каждой категории), также получили денежные премии: за 1-е место — по 150 000 драмов, за 2-е — по 100 000, за 3-е — по 75 000 драмов. Награды получили также тренеры и учителя физкультуры: 1-е место — 150 000 драмов, 2-е — 100 000, 3-е — 75 000 драмов.
Турнир был организован и проведён созданной МОНКС комиссией в сотрудничестве со спортивной общественной организацией «Федерация плавания Армении».
После церемонии награждения премьер-министр выступил с речью, поздравил победителей и пожелал успехов. В своём выступлении Никол Пашинян подчеркнул важность обеспечения необходимой инфраструктуры во всех регионах и заявил, что уже принято политическое решение о строительстве в каждой укрупнённой общине бассейна длиной не менее 25 метров.
Глава правительства выразил надежду, что «Кубок Премьера» станет новым стимулом для призёров и учащихся, занимающихся плаванием, чтобы приложить ещё больше усилий и вывести Армению на международные пьедесталы.
Говоря о Стратегии трансформации Армении до 2050 года, Никол Пашинян напомнил, что стратегическая цель — завоевать 25 олимпийских золотых медалей к 2050 году. «Я надеюсь, что хотя бы одна из этих золотых медалей будет по плаванию, и мы все должны стремиться к этой цели», — добавил премьер-министр.
Никол Пашинян также совершил обход территории главного спортивного комплекса Цахкадзора, ознакомился с инфраструктурой и будущими проектами.