Բաքվում գտնվող հայ քաղհասարակության ներկայացուցիչները հանդիպել են Հաջիևի հետ
«Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակներում Ադրբեջան է այցելել հայ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների խումբը, հայտնում է ադրբեջանական «Report»-ը։ Նշվում է, որ այցի ընթացքում նախաձեռնության հայաստանցի ներկայացուցիչներ Արեգ Քոչինյանը, Բորիս Նավասարդյանը, Նաիրա Սուլթանյանը, Նարեկ Մինասյանը և Սամվել Մելիքսեթյանը հանդիպել են իրենց ադրբեջանցի գործընկերների՝ Ֆարհադ Մամեդովի, Ռուսիֆ Հուսեյնովի, Կամալա Մամեդովայի, Ռամիլ Իսկանդերլիի և Ֆուադ Աբդուլաևի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի դինամիկան, քաղաքացիական հասարակության դերը երկխոսության վերականգնման գործում և առաջիկայում իրականացվելիք համատեղ նախագծերը, ինչպես նաև խաղաղության գործընթացին վերաբերող երկու հասարակությունների համար հետաքրքրություն ներկայացնող արդիական հարցեր։
Բացի այդ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել համատեղ գործունեությունը մեդիա տարածքում, հաստատել փորձագիտական ​​խմբերի միջև ուղիղ կապեր և ավելի լայնորեն ներգրավել Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակություններին խաղաղության գործընթացում։
Որոշվել է նաև շարունակել գործնական մակարդակով հարաբերությունները և փոխադարձ այցելությունները երկու երկրներ՝ «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակներում։
Այցի ընթացքում «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության անդամները հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ: Քննարկվել են Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից հետո խաղաղության օրակարգը ամրապնդելու ուղղությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը: Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ Հաջիևը պատասխանել է նախաձեռնության անդամների հարցերին:

В рамках инициативы «Мост мира» в Азербайджан посетила группа представителей армянского гражданского общества, сообщает азербайджанское «Report». Указывается, что во время визита армянские представители инициативы Арег Кочинян, Борис Навасардян, Наира Султанян, Нарек Минасян и Самвел Меликсетьян встретились со своими азербайджанскими коллегами — Фархадом Мамедовым, Русифом Гусейновым, Камалой Мамедовой, Рамилом Искендерли и Фуадом Абдуллаевым.
Во время встречи обсуждалась динамика мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, роль гражданского общества в восстановлении диалога и совместные проекты, которые предстоит реализовать, а также актуальные вопросы, представляющие интерес для обществ двух стран в контексте мирного процесса.
Кроме того, была достигнута договорённость активизировать совместную деятельность в медиапространстве, установить прямые связи между экспертными группами и более широко вовлекать гражданские общества Азербайджана и Армении в мирный процесс.
Было также решено продолжить практические отношения и взаимные визиты в обе страны в рамках инициативы «Мост мира».
Во время визита члены инициативы «Мост мира» встретились с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым. Обсуждались шаги, предпринятые Азербайджаном и Арменией после состоявшейся в Вашингтоне встречи для укрепления мирной повестки. По данным СМИ, Гаджиев ответил на вопросы членов инициативы.