OpenAI-ը առաջիկայում հայկական կողմին համագործակցության առաջարկ կներկայացնի
Նոյեմբերի 20-ին դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպել է OpenAI-ի Գլոբալ բիզնեսի գծով փոխնախագահ Նեյթ Հարբաչեկի և Միջազգային քաղաքականության ու գործընկերությունների բաժնի ներկայացուցիչ Այվի Լաու-Շինդեվոլֆի հետ. հայտնում են դեսպանությունից։
Քննարկվել են արհեստական բանականության կիրառման հնարավորությունները կրթության, առողջապահության, արդյունաբերության, ամպային ենթակառուցվածքների և մի շարք այլ ոլորտներում։
Դեսպանը կարևորել է OpenAI-ի հետ համագործակցությունը՝ որպես Հայաստանի արհեստական բանականության էկոհամակարգի զարգացման առանցքային ուղղություն։ OpenAI-ի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ առաջիկայում հայկական կողմին կփոխանցեն համագործակցության վերաբերյալ իրենց առաջարկը։

OpenAI will soon present a cooperation proposal to the Armenian side
On November 20, Ambassador Narek Mkrtchyan met with OpenAI’s Vice President for Global Business, Nate Harbachek, and Ivy Lau-Schindewolf, Representative for International Policy and Partnerships, the embassy reported.
The opportunities for applying artificial intelligence in education, healthcare, industry, cloud infrastructure, and other areas were discussed.
The ambassador highlighted the importance of cooperation with OpenAI as a key direction for developing Armenia’s artificial intelligence ecosystem. OpenAI representatives said that they will soon submit their proposal for collaboration to the Armenian side.