Վարչապետն այցելել է «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոց-կրթահամալիր (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոց-կրթահամալիր, որը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում: Ուսումնական հաստատությունը հիմնադրել է Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի և AMAA-ի Հայաստանի գրասենյակի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել դպրոցում, ծանոթացել կրթական գործընթացին և ստեղծված պայմաններին:
Նշվել է, որ Ավետիսյան մասնավոր կրթահամալիրն իր մեջ ներառում է մանկապարտեզ և դպրոց, որն ապահովում է 12-ամյա համակողմանի և անվճար կրթություն՝ պետական կրթական ծրագրով, ինչպես նաև հավելյալ կրթական դասընթացների հնարավորությամբ, ինչպիսիք են՝ արհեստական բանականության ուսուցումը և այլ արդի ուղղություններով դասընթացներ: Դպրոցում ուսանում է շուրջ 900 աշակերտ։
Դպրոցը գործում է 7 մասնաշենքից բաղկացած նորակառույց, էներգախնայող և բնապահպանական համալիրում, որն արժանացել է LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) միջազգային հավաստագրի։ Համալիրը հագեցած է արևային վահանակներով, վերամշակվող անձրևաջրերի համակարգով, կանաչ տանիքներով։ Դպրոցում գործում է նաև ժամանակակից ջերմատուն, որտեղ երեխաները հնարավորություն ունեն ուսանելու խելացի գյուղատնտեսություն։
Հաջորդիվ անցկացվել է քննարկում, որի ընթացքում վարչապետին ներկայացվել է կազմակերպության կողմից 2026 թ.-ին Վարդենիսում նախատեսվող նմանօրինակ կրթահամալիրի նախագիծը։ Նշվել է, որ այն նախատեսված է լինելու 300 աշակերտի համար։ Հաշվի առնելով Վարդենիսում Կառավարության կողմից ևս նախատեսվող դպրոցի կառուցման նախագծի առկայությունը՝ վարչապետն առաջարկել է պետական և մասնավոր ծրագրերը համադրել միմյանց՝ կառուցելով մեկ 600 աշակերտի համար նախատեսված ուսումնական հաստատություն, որն իր հզորությամբ կբավարարի առկա պահանջարկը։ Առաջարկն AMAA–ի ներկայացուցիչների կողմից ընդունվել է։ Երկրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջիկայում շարունակել քննարկումները և մշակել համագործակցության սխեմա։
Միաժամանակ տեղեկացվել է, որ առաջիկա տարիներին AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը նախատեսում է նմանօրինակ կրթահամալիրներ կառուցել նաև Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում։

Премьер-министр посетил школу-образовательный комплекс «Хорен и Шушаник Аветисян» (ФОТО)
Премьер-министр Никол Пашинян посетил школу-образовательный комплекс «Хорен и Шушаник Аветисян», расположенный в административном районе Малатия-Себастия. Учебное учреждение основано благотворительной общественной организацией Американской армянской евангельской ассоциации AMAA.
Никол Пашинян вместе с министром образования, науки, культуры и спорта Жанной Андреасян, главным комиссаром по делам диаспоры Зараем Синаняном и представителями офиса AMAA в Армении провёл обход школы, ознакомился с учебным процессом и созданными условиями.
Отмечено, что частный образовательный комплекс Аветисян включает детский сад и школу, обеспечивая 12-летнее всестороннее и бесплатное образование по государственной образовательной программе, а также дополнительные образовательные курсы, такие как обучение искусственному интеллекту и другие современные направления. В школе обучается около 900 учеников.
Школа действует в недавно построенном, энергоэффективном и экологичном комплексе, состоящем из 7 корпусов, который получил международный сертификат LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Комплекс оснащён солнечными панелями, системой сбора и переработки дождевой воды, зелёными крышами. В школе также функционирует современная теплица, где дети имеют возможность изучать «умное» сельское хозяйство.
Далее состоялось обсуждение, в ходе которого премьер-министру был представлен проект аналогичного образовательного комплекса, планируемого организацией в 2026 году в Варденисе. Отмечено, что он будет рассчитан на 300 учеников. Учитывая наличие проекта строительства школы, также планируемой Правительством в Варденисе, премьер-министр предложил объединить государственную и частную программы, построив одно учебное заведение на 600 учеников, которое по своей мощности удовлетворит существующий спрос. Представители AMAA приняли предложение. Глава страны поручил ответственным продолжить обсуждения и разработать схему сотрудничества.
Одновременно сообщено, что в ближайшие годы благотворительная общественная организация AMAA планирует построить аналогичные образовательные комплексы также в областях Сюник, Ширак и Лори.