Նոր մանրամասներ «մարտի 1»-ի գործի նախաքննությունից
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն ԱԺ-ում լսումների ժամանակ անդրադարձել է «մարտի 1»-ի գործով ՄԻԵԴ՝ 2025թ. սեպտեմբերի 18-ին կայացրած որոշմանը և այդ գործով ընթացող նախաքննությանը։
«Արձանագրվել է, որ 2008թ. Երևանում զանգվածային բողոքի ցույցերի ընթացքում տեղի ունեցած մահերը հանդիսացել են ոստիկանության անհամաչափ ուժի կիրառման հետևանք։ Դատարանը նաև նշել է, որ հրազենից արձակված կրակոցներից զոհված չորս անձանց մահը եղել է վատ ծրագրավորված և վատ իրականացված գործողության արդյունք, որի ընթացքում կիրառվել է ամբոխի վերահսկման համար ոչ պատշաճ միջոցներ ու մահաբեր ուժի անհամաչափ օգտագործում։
Ուժի կիրառումը որոշակի հանգամանքներում կարող էր արդարացված լինել՝ կոնվենցիայի համաձայն, այդ թվում՝ անկարգությունների ու ապստամբությունների ճնշման նպատակով։ Սակայն 1405 միավոր 5.45 մմ լուսային գնդակների արձակումը՝ ցուցարարներին վախեցնելու և ցրելու համար, ինչպես նշված է կառավարության փաստաթղթերում, եղել է բացարձակ անհամաչափ։ Այդպիսի չտարբերակված և կամայական բարձր մահաբերություն ունեցող զենքի կիրառումը անընդունելի է՝ հատկապես հաշվի առնելով ոչ մահաբեր զինատեսակների կիրառման ծավալները, ընդամենը 280 դատարկ փամփուշտ և 191 ռետինե գնդակ»,- ասել է նա։
Ըստ կոմիտեի ղեկավարի՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2008թ. մարտի 1 երեկոյան Երևանի Լեո, Պարոնյան և այլ փողոցներում արդեն իսկ տեղակայված են եղել ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներ, որոնք հրազեն են կիրառել՝ հիմնականում կրակելով օդ, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև շենքերի վերին հարկերի ու տանիքների ուղղությամբ։ Այս հանգամանքը քողարկելու և ԶՈւ մասնակցությունը բացառելու նպատակով ոստիկանության  զորքերի ու այլ ստորաբաժանումների ծառայողները տվել են ուղղորդված ու բովանդակությամբ կեղծ ցուցմունքներ, իբր իրենք են մարտական հրազենով կրակել»։
Նրա խոսքով, մարտական փամփուշտներով կրակոցներ արձակած ԶՈւ ծառայողները չեն հարցաքննվել, նրանց գործողություններին գնահատական չի տրվել, քանի որ քննությունը ի սկզբանե կրակոցների արձակումը վերագրել է ոստիկանության զորքերի առանձին զինծառայողների, ինչը իրականությանը չի համապատասխանել. «Այս կապակցությամբ կատարվում են ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ գործընթացի հետ առնչություն ունեցած պաշտոնատար անձանց արարքներին իրավական գնահատական տալու համար»,- ասել է նա։

New details from the preliminary investigation of the "March 1" case
During the hearings in the National Assembly, the Chairman of the Anti-Corruption Committee, Artur Nahapetyan, referred to the ECHR's decision on September 18, 2025, in the "March 1" case, as well as the ongoing preliminary investigation into that case.
"It has been recorded that the deaths that occurred during the mass protests in Yerevan in 2008 were the result of the use of disproportionate force by the police. The Court also noted that the deaths of four people killed by gunshots were the result of a poorly planned and poorly executed operation, during which inappropriate measures for crowd control and disproportionate use of lethal force were used.
The use of force could be justified in certain circumstances under the Convention, including for the purpose of suppressing riots and uprisings. However, the firing of 1,405 units of 5.45 mm flares to intimidate and disperse the protesters, as stated in government documents, was completely disproportionate. Such indiscriminate and arbitrary use of highly lethal weapons is unacceptable, especially considering the volume of non-lethal weapons used, only 280 blank cartridges and 191 rubber bullets," he said.
According to the head of the committee, the preliminary investigation substantiated that on the evening of March 1, 2008, RA Armed Forces units were already deployed on Leo, Paronyan, and other streets of Yerevan, which used firearms, mainly shooting into the air, and in some cases also at the upper floors and roofs of buildings. To conceal this circumstance and exclude the participation of the Armed Forces, the officers of the police forces and other units gave false and misleading statements, alleging that they had fired with combat firearms.
According to him, the service members of the Armed Forces who fired live ammunition were not questioned, their actions were not assessed, since the investigation initially attributed the shooting to individual service members of the police forces, which did not correspond to reality. "In this regard, evidentiary and procedural actions are being carried out to give a legal assessment to the actions of the officials involved in the process," he said.