Նոր գաղափարներ և նախաձեռնություններ հայկական ու ֆրանսիական ընկերությունների համար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է Հայաստան-Ֆրանսիա առևտրաարդյունաբերական պալատի (CCIFA) հայաստանյան մասնաճյուղի բացման արարողությանը։
«Առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայությունը Հայաստանում նոր հնարավորություններ կբացի ֆրանսիական կապիտալի ներգրավման, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման և Հայաստանում արտադրված ապրանքների՝ ֆրանսիական ու եվրոպական շուկաներ մուտք գործելու համար»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ պալատը կդառնա հարթակ, որտեղ հանդիպելու են նոր գաղափարներ, նոր նախաձեռնություններ և՛ հայկական, և՛ ֆրանսիական ընկերությունների համար։
CCIFA-ն արդեն ավելի քան 30 տարի ծառայում է որպես տնտեսական երկխոսության և ռազմավարական համագործակցության հարթակ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև։ Առևտրաարդյունաբերական պալատի գործունեության նպատակն է աջակցել երկկողմ ներդրումների խթանմանը, մրցունակ ճյուղերի զարգացմանն ու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև կայուն և երկարաժամկետ տնտեսական գործընկերությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը, գործարար շրջանակների և դիվանագիտական համայնքի այլ ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումն անց է կացվել «Երևանի կոնյակի գործարան» ՓԲԸ-ում՝ ի նշանավորումն հայ-ֆրանսիական բարեկամության։ CCIFA-ի բացմանը նախորդել է Գևորգ Պապոյանի շրջայցը գործարանի թանգարանում, որի ընթացքում գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը ներկայացրել է գործարանի պատմությունն ու արտադրանքը։

Новые идеи и инициативы для армянских и французских компаний
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян принял участие в церемонии открытия армянского филиала Армяно-Французской торгово-промышленной палаты (CCIFA).
«Присутствие Торгово-промышленной палаты в Армении откроет новые возможности для привлечения французского капитала, создания совместных предприятий и выхода произведенных в Армении товаров на французские и европейские рынки», – отметил Геворг Папоян.
Министр выразил уверенность, что палата станет платформой, где будут встречаться новые идеи, новые инициативы как для армянских, так и для французских компаний.
CCIFA уже более 30 лет служит платформой для экономического диалога и стратегического сотрудничества между Арменией и Францией. Деятельность Торгово-промышленной палаты направлена на содействие стимулированию двусторонних инвестиций, развитию конкурентоспособных отраслей и устойчивому долгосрочному экономическому партнерству между Арменией и Францией.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Оливье Деконтиньи, заместитель министра экономики Республики Армения Лилия Сираканян, другие представители деловых кругов и дипломатического сообщества.
Мероприятие прошло на ЗАО «Ереванский коньячный завод» в ознаменование армяно-французской дружбы. Открытию CCIFA предшествовала экскурсия Геворга Папояна по музею завода, в ходе которой исполнительный директор Сергей Хачатрян представил историю и продукцию завода.