Նոր գաղափարներ և նախաձեռնություններ հայկական ու ֆրանսիական ընկերությունների համար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է Հայաստան-Ֆրանսիա առևտրաարդյունաբերական պալատի (CCIFA) հայաստանյան մասնաճյուղի բացման արարողությանը։
«Առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայությունը Հայաստանում նոր հնարավորություններ կբացի ֆրանսիական կապիտալի ներգրավման, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման և Հայաստանում արտադրված ապրանքների՝ ֆրանսիական ու եվրոպական շուկաներ մուտք գործելու համար»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ պալատը կդառնա հարթակ, որտեղ հանդիպելու են նոր գաղափարներ, նոր նախաձեռնություններ և՛ հայկական, և՛ ֆրանսիական ընկերությունների համար։
CCIFA-ն արդեն ավելի քան 30 տարի ծառայում է որպես տնտեսական երկխոսության և ռազմավարական համագործակցության հարթակ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև։ Առևտրաարդյունաբերական պալատի գործունեության նպատակն է աջակցել երկկողմ ներդրումների խթանմանը, մրցունակ ճյուղերի զարգացմանն ու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև կայուն և երկարաժամկետ տնտեսական գործընկերությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը, գործարար շրջանակների և դիվանագիտական համայնքի այլ ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումն անց է կացվել «Երևանի կոնյակի գործարան» ՓԲԸ-ում՝ ի նշանավորումն հայ-ֆրանսիական բարեկամության։ CCIFA-ի բացմանը նախորդել է Գևորգ Պապոյանի շրջայցը գործարանի թանգարանում, որի ընթացքում գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը ներկայացրել է գործարանի պատմությունն ու արտադրանքը։

RA Minister of Economy Gevorg Papoyan participated in the opening ceremony of the Armenian branch of the Armenia-France Chamber of Commerce and Industry (CCIFA).
"The presence of the Chamber of Commerce and Industry in Armenia will open new opportunities for attracting French capital, creating joint ventures, and for products manufactured in Armenia to enter the French and European markets," noted Gevorg Papoyan.
The Minister expressed confidence that the Chamber will become a platform where new ideas and new initiatives for both Armenian and French companies will meet.
CCIFA has been serving as a platform for economic dialogue and strategic cooperation between Armenia and France for more than 30 years. The goal of the Chamber of Commerce and Industry is to promote bilateral investments, develop competitive industries, and foster a stable, long-term economic partnership between Armenia and France.
The event was attended by Olivier Decotigny, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Lilia Sirakanian, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, and other representatives of the business community and diplomatic community.
The event was held at the Yerevan Brandy Factory CJSC to celebrate Armenian-French friendship. The opening of CCIFA was preceded by a tour of the factory museum led by Gevorg Papoyan, during which Executive Director Sergey Khachatryan presented the factory's history and products.