Առաջիկայում Հայաստանում կլինի ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի կատարողականի ԵՄ գնահատման առաջին առաքելությունը՝ ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների հետ տեղում հանդիպումներ և քննարկումներ անցկացնելու նպատակով։
ԵՄ անդամ երկրների փորձագետների այցը միտված է VLAP-ի բոլոր չորս ուղղություններում՝ օրենսդրական և քաղաքականության շրջանակին վերաբերող միայն առաջին փուլի (Phase 1) հենանիշների (benchmarks) կատարման առաջընթացի գնահատմանը։ Պատվիրակության այցի արդյունքում կձևավորվի Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի առաջին գնահատման զեկույցը, որը նախատեսվում է հրապարակել 2026թ գարնանը։
Գնահատումը կիրականացվի երկաստիճան ձևաչափով՝ կատարողականի վրա հիմնված․
- նախնական հենանիշներ՝ օրենսդրական և քաղաքականության շրջանակի ձևավորման վերաբերյալ,
- երկրորդ փուլի հենանիշներ՝ դրանց գործնական իրականացման և կիրառության վերաբերյալ։
ԵՄ հանձնաժողովը պարբերաբար կներկայացնի առաջընթացի հաշվետվություններ՝ հիմնվելով տեղում իրականացվող գնահատումների, անդամ պետությունների փորձագետների դիտարկումների և Հայաստանի կողմից տրամադրվող մանրամասն տեղեկությունների վրա։
ՀՀ–ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի հայերեն տարբերակը ներկայացվում է հետևյալ հղումով։

The first EU assessment mission under the RA-EU Visa Liberalisation Action Plan is scheduled to take place in Armenia in the near future, with on-site meetings and discussions with relevant Armenian departments.
The visit of EU Member State experts aims to assess the progress of implementing the first phase (Phase 1) benchmarks related to the legislative and policy framework in all four areas of the VLAP. The delegation’s visit will result in the European Commission’s first assessment report on the Action Plan, which is scheduled for publication in spring 2026.
The assessment will be carried out in a two-stage format, performance-based:
- Initial benchmarks on the development of the legislative and policy framework,
- Second-stage benchmarks on their practical implementation and application.
The EU Commission will regularly present progress reports based on on-site assessments, observations by Member State experts, and detailed information provided by Armenia.
The Armenian version of the Armenia-EU Visa Liberalization Action Plan is presented at the following link.