Team Group-ը ներկայացրեց էներգետիկ ոլորտի զարգացման իր լայնածավալ նախագծերը․ կայացավ Robust Armenia կոնֆերանսը
Կարևորելով Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունը, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ստեղծումը, դրանց արդյունավետ շահագործումը և այդ ուղղությամբ ոլորտային քննարկումները՝ Team ընկերությունների խումբն աջակցեց Robust Armenia ամենամյա կոնֆերանսին: Միջոցառումն այս տարի անցկացվում էր «Արդյունավետությունը՝ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության բանալին» խորագրով:
Մեդիամաքս մեդիա ընկերության կազմակերպած կոնֆերանսին Team-ը ներկայացրել է կայուն զարգացման ուղղությամբ անդամ ընկերությունների գործունեությունը, այդ թվում՝ մի քանի տարվա ընթացքում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների քառակի ավելացման, Գեղարքունիքում 16 միլիոն ԿՎՏԺ տարեկան արտադրանքով արևային կայանի գործարկման և այլ նախագծեր:
Կոնֆերանսին ելույթով հանդես է եկել Team ընկերությունների խմբի ամենախոշոր ընկերության՝ Team Telecom Armenia-ի փոխտնօրեն Արամ Բարսեղյանը՝ անդրադառնալով էներգաարդյունավետության նպատակով ընկերությունների խմբի սիներգիային՝ համատեղ ուժերով ստեղծելու առավել էներգախնայող լուծումներ:
«Յուրաքանչյուր նոր ծրագիր մեկնարկելիս մենք ուսումնասիրում ենք ոչ միայն բիզնես արդյունավետությունը, այլ նաև շրջակա միջավայրի վրա դրա հնարավոր ազդեցությունը՝ ընտրելու ամենաարդյունավետ լուծումը և կայուն զարգացման սկզբունքները: Մենք չենք սահմանափակվում միայն նորարարական լուծումներ ներդնելով, մենք կառուցում ենք այնպիսի ենթակառուցվածքներ, որոնք ծառայելու են տասնամյակներ և կլինեն ոչ միայն տեխնոլոգիապես, այլև էկոլոգիապես արդյունավետ»,-նշել է Արամ Բարսեղյանը:
Կոնֆերանսի «Նորարարությունը և կայուն զարգացումը՝ հնարավորություններ և ռիսկեր» խորագրով պանելային քննարկմանը Team ընկերությունների խմբի Team Systems ընկերության տնօրեն Նելլի Մալյանը ներկայացրել է էլեկտրամոբիլների լիցքավորման Team Energy ցանցի ընդլայնման և հանրապետությունում էլեկտրական մեքենաների օգտագործման մշակույթի ձևավորման ճանապարհը:
«Այսօր Հայաստանում ունենալով էլեկտրամոբիլների լիցքավորման 200-ից ավելի կայաններ, որոնց շուրջ 70 տոկոսը մարզերում է, արդեն իսկ ապահովել ենք հանրապետությունում նվազագույն բավարար քանակը, որպեսզի վարորդները հարմարավետ երթևեկեն։ Շարունակելու ենք ընդլայնել կայանների քանակն ու աշխարհագրությունը՝ մեծ ուշադրություն դարձնելով դրանց հզորությանը, որպեսզի ապահովենք արագ լիցքավորում և ժամանակի խնայողություն։ Team Energy-ի արագ՝ 240 կՎտ հզորությամբ լիցքավորման կայաններ արդեն իսկ կան թե՛ մայրաքաղաքում, թե՛ մարզերում, և աշխատանքներն ակտիվորեն ընթանում են»,-նշել է Նելլի Մալյանը:
Team ընկերությունների խումբը շարունակելու է ներդրումներ կատարել հզոր ենթակառուցվածքների կառուցման և կայուն զարգացման նախագծերի իրականացման ուղղությամբ՝ նպաստելով Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության բարձրացմանն ու խթանելով էներգաարդյունավետ լուծումների ներդրումը:

Highlighting Armenia's energy security, the creation of renewable energy sources, their effective exploitation, and sectoral discussions in this direction, the Team group of companies supported the Robust Armenia annual conference. This year, the event was held under the title "Efficiency – the Key to Armenia's Energy Security".
At the conference organized by Mediamax Media Company, the Team presented the activities of its member companies in the direction of sustainable development, including the quadrupling of renewable energy sources in a few years, the launch of a solar power plant with an annual output of 16 million kWh in Gegharkunik, and other projects.
Aram Barseghyan, Deputy Director of Team Telecom Armenia, the largest company in the Team group of companies, delivered a speech at the conference, highlighting the synergy of the group's companies for the purpose of achieving energy efficiency and jointly creating more energy-saving solutions.
"When launching each new project, we study not only business efficiency, but also its potential impact on the environment to choose the most effective solution and the principles of sustainable development. We are not limited to introducing innovative solutions; we build infrastructure that will serve for decades and will be not only technologically but also environmentally efficient," noted Aram Barseghyan.
At the conference's panel discussion titled "Innovation and Sustainable Development: Opportunities and Risks," Nelly Malyan, Director of Team Systems, Team Group of Companies, presented the path to expanding the Team Energy electric vehicle charging network and forming a culture of using electric vehicles in the republic.
Today, with more than 200 electric vehicle charging stations in Armenia, approximately 70 percent of which are located in the regions, we have already ensured a sufficient number throughout the republic for drivers to travel comfortably. We will continue to expand the number and geography of stations, paying great attention to their capacity to ensure fast charging and time savings. Team Energy's fast charging stations with a capacity of 240 kW are already in place both in the capital and in the regions, and work is actively underway," noted Nelly Malyan.
Team Group of Companies will continue to invest in the construction of robust infrastructure and the implementation of sustainable development projects, contributing to Armenia's increased energy security and promoting the adoption of energy-efficient solutions.