ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված լայնածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ օտարերկրյա քաղաքացին գործելով խմբի կազմում՝ ՀՀ երեք քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, կատարել է կանխիկ դրամական միջոցների մաքսանենգություն՝ մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով, առանց մաքսային հայտարարագրման Հայաստանից Վրաստան է տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 29 մլն 510 հզր ՌԴ ռուբլի գումար, որը հայտնաբերվել է «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետում ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայողների կողմից իրականացված մաքսային հսկողության արդյունքում:
Նախաքննության ընթացքում առգրավվել է մաքսանենգության առարկա հանդիսացող գումարը:
Չորս անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգությունը):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

В Баграташене выявлено уклонение от уплаты таможенных пошлин на 29,5 млн рублей
В Главном управлении по расследованию экономических преступлений и уклонений от уплаты таможенных пошлин Следственного комитета РА в ходе предварительного расследования уголовного дела, проводимого в результате широкомасштабных следственных и доказательственных действий, установлено, что иностранец, действуя в составе группы, по предварительному сговору с тремя гражданами РА, совершил уклонение от уплаты таможенных пошлин на наличные денежные средства способом сокрытия от таможенного контроля, без таможенного декларирования перевез из Армении в Грузию особо крупную сумму в размере 29 млн 510 тыс. российских рублей, которая была обнаружена на пограничном пункте «Баграташен» в результате таможенного контроля, проведенного таможенными служащими Службы государственных доходов РА:
В ходе предварительного расследования изъят предмет контрабанды — указанная сумма.
В отношении четырех лиц возбуждено публичное уголовное преследование по п. 2 ч. 2 ст. 291 Уголовного кодекса (уклонение от уплаты таможенных пошлин на наличные денежные средства и/или платежные инструменты в особо крупном размере группой лиц):
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено контролирующему прокурору для утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.