Համբարձում Մաթևոսյանը մեկնել է Բելեմ՝ մասնակցելու COP30-ին
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը մեկնել է Բրազիլի Դաշնային Հանրապետություն (Բելեմ)՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի 30-րդ հանդիպմանը՝ #COP30-ին։
Կողմերի 30-րդ համաժողովի նպատակն է խորացնել գլոբալ կլիմայական գործողությունները և նպաստել Փարիզյան համաձայնագրի լիարժեք իրականացումը՝ ապահովելով երկրների միջև արդար, արդյունավետ և կայուն համագործակցություն՝ ուղղված կլիմայական ճգնաժամի հաղթահարմանը, ինչպես նաև աշխարհի պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներին ընձեռնել հնարավորություն ներկայացնելու իրենց դիրքորոշումը և իրենց երկրի տեսլականը՝ բնապահպանության, բնական ռեսուրսների խնայման, սննդի ապահովման, տարերային աղետների դեմ պայքարին ուղղությամբ։
COP30-ը հանդիսանում է կարևորագույն գլոբալ հարթակ, որտեղ քննարկվելու են կլիմայական և բնապահպանական քաղաքականությունները, խթանվում է երկրների և տարածաշրջանների միջև համագործակցությունը, և իրականացվելու են ռազմավարական գործողություններ՝ ուղղված կայուն զարգացման, կլիմայական ճգնաժամի հաղթահարման և միջազգային բնապահպանական համաձայնագրերի արդյունավետ իրագործման ապահովմանը։
Համաժողովը նաև հնարավորություն է տալիս միավորել բազմակողմ բնապահպանական նախաձեռնություններն ու խթանել գիտական, տեխնոլոգիական և քաղաքական նորարարությունը՝ համաշխարհային մակարդակով ազդեցիկ լուծումներ ստեղծելու նպատակով։

Амбардцум Матевосян отправился в Белем для участия в COP30
Министр окружающей среды Амбардцум Матевосян отправился в Федеративную Республику Бразилия (город Белем), чтобы принять участие в 30-й конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата — COP30.
Цель 30-й конференции сторон — углубить глобальные климатические действия и способствовать полноценной реализации Парижского соглашения, обеспечивая справедливое, эффективное и устойчивое сотрудничество между странами, направленное на преодоление климатического кризиса. Конференция также предоставляет главам государств и правительств возможность представить свои позиции и видение развития в сферах охраны окружающей среды, сохранения природных ресурсов, продовольственной безопасности и борьбы со стихийными бедствиями.
COP30 является важнейшей глобальной площадкой, где будут обсуждаться климатическая и экологическая политика, стимулироваться сотрудничество между странами и регионами и приниматься стратегические решения для обеспечения устойчивого развития, преодоления климатического кризиса и эффективного выполнения международных экологических соглашений.
Конференция также дает возможность объединить многосторонние природоохранные инициативы и содействовать научным, технологическим и политическим инновациям для создания эффективных решений на мировом уровне.