Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Հայաստանում առաջին Աղոթքի նախաճաշի միջոցառման մեկնարկին և հանդես եկել համաժողովի բացման խոսքով:
ՀՀ նախագահի բացման խոսքը Հայաստանում առաջին Աղոթքի նախաճաշի միջոցառմանը.
«Սրտանց ողջունում եմ բոլորիդ Հայաստանի Հանրապետությունում մեկնարկած համաժողովի առիթով։
Այս նախաձեռնությունը կարևոր և խորհրդանշական իրադարձություն է, որը միավորում է քաղաքական, դիվանագիտական, տնտեսական, հասարակական և հոգևոր կյանքի ներկայացուցիչներին։ Այն վկայում է, որ պետության ամրությունը չափվում է ոչ միայն տնտեսական կամ ռազմական ցուցանիշներով, այլև բարոյական և հոգևոր հիմքերով։
Հայաստանը՝ որպես աշխարհի առաջին քրիստոնյա պետություն, իր պատմության ընթացքում միշտ ուժ է գտել հավատից և արժեքներից։ Դժվարին ժամանակներում մեզ պահպանել է ոչ միայն մեր խիզախությունը, այլև համոզմունքը, որ պետությունը կայուն է այնքանով, որքանով որ կայուն են նրա արժեքային հիմքերը՝ մարդուն, արդարությանը, ազատությանը և պատասխանատվությանը նվիրված գաղափարները։
Այսօր, երբ մեր տարածաշրջանը կանգնած է նոր հնարավորությունների ու խաղաղության ճանապարհի վրա, կարևոր է, որ այդ ուղին կառուցենք ոչ թե ուժի կամ պարտադրանքի, այլ՝ հարգանքի, վստահության և համընդհանուր բարոյական սկզբունքների վրա։
Այսպիսի հարթակները՝ աղոթքի, խորհելու և բաց երկխոսության, ունեն առանձնահատուկ նշանակություն։ Դրանք հիշեցնում են, որ տարբեր կարծիքներն ու հավատամքները կարող են միավորվել ընդհանուր նպատակի շուրջ՝ հանուն համերաշխության և խաղաղ ապագայի։
Հոգևոր և աշխարհիկ սկզբունքների ներդաշնակությունն այն հիմքն է, որի վրա կարելի է կառուցել ժամանակակից, ժողովրդավարական ու վստահելի պետություն։ Ժողովրդավարությունը կենսունակ է միայն այն ժամանակ, երբ ազատությունը ուղեկցվում է պատասխանատվությամբ, իշխանությունը՝ ծառայության գիտակցությամբ, իսկ օրենքը՝ բարոյական հիմքով։
Այսօր ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել այս նախաձեռնության հեղինակներին՝ ձեր աշխատանքի և նվիրումի համար։ Այս ձևաչափը հիշեցում է, որ պետության և հասարակության միջև գոյություն ունի ոչ միայն քաղաքական, այլև բարոյական կապ՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա։
Թող այս միջոցառումը դառնա նոր սկիզբ՝ մեր ժողովրդի միասնության, բարոյական նորացման և հավատով առաջնորդվող համերաշխության ու արժանապատիվ խաղաղության ճանապարհին։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ ձեր մասնակցության ու գաղափարական ներդրման համար։
Մաղթում եմ արդյունավետ քննարկումներ, ոգեշնչող շփումներ և նոր համագործակցություններ՝ հանուն մեր պետության, մեր ժողովրդի և այն արժեքների, որոնք մեզ միավորում են»։

President of the Republic Vahagn Khachaturyan participated in the launch of the first Prayer Breakfast event in Armenia and delivered an opening speech at the conference.
Opening speech of the President of the Republic of Armenia at the first Prayer Breakfast event in Armenia:
“I heartily welcome you all on the occasion of the conference launched in the Republic of Armenia.
This initiative is a significant and symbolic event that unites representatives from political, diplomatic, economic, social, and spiritual spheres. It testifies that the strength of a state is measured not only by economic or military indicators, but also by moral and spiritual foundations.
Armenia, as the world’s first Christian state, has consistently drawn strength from its faith and values throughout its history. In difficult times, we have been sustained not only by our courage, but also by the conviction that a state is stable to the extent that its value foundations are stable: ideas dedicated to man, justice, freedom, and responsibility.
Today, as our region embarks on a path of new opportunities and peace, it is essential that we build this path not on force or coercion, but on respect, trust, and universal moral principles.
Such platforms for prayer, reflection, and open dialogue have a special meaning. They remind us that different opinions and beliefs can unite around a common goal for the sake of solidarity and a peaceful future.
The harmony of spiritual and secular principles is the foundation on which a modern, democratic, and trustworthy state can be built. Democracy is viable only when freedom is accompanied by responsibility, power by a sense of service, and the law by a moral basis.
Today, I would like to express my sincere gratitude to the authors of this initiative for their tireless work and dedication. This format serves as a reminder that there is not only a political but also a moral connection between the state and society, founded on mutual respect and trust.
May this event become a new beginning for the unity of our people, moral renewal, and the path of faith-led solidarity and dignified peace.
I want to express my gratitude to all the organizers and participants for their participation and valuable contributions.
I wish you fruitful discussions, inspiring contacts, and new collaborations for the sake of our state, our people, and the values that unite us.”